Остатъци от ветеринарномедицински продукти в храни от животински произход

Начало

ЗООИНЖ. Д-Р НАДЕЖДА ЛУКАНОВА, ОНС: ИНФОРМАЦИЯ относно Мониторинг за наличие на остатъци от ветеринарномедицински продукти и други вещества в живи животни и животински продукти през 2021 г.

Резюме

През 2021 г. всичките 27 държави членки на Европейския съюз (ЕС), Исландия, Норвегия и Обединеното кралство (Северна Ирландия) са докладвали резултати за 621 205 взети проби, в резултат от извършен мониторинг за наличието на остатъци от ветеринарномедицински продукти (ВМП) и други вещества в живи животни и животински продукти. В изпълнение на Директива 96/23/ЕО са докладвани общо 351 637 целеви проби и 4 562 съмнителни проби. Допълнително са докладвани 262 203 проби, които са взети в рамките на други програми, разработени съгласно съответното национално законодателство, също и 2 803 проби, проверени при внос от трети държави. Анализът на данните, представен в настоящия доклад е съсредоточен върху целевите проби, докладвани съгласно Директива 96/23/ЕО. Резултатите от пробите, събрани чрез други програми за вземане на проби (съмнителни, внос или „други“) са докладвани отделно от тези за целевите проби.

По-голяма част от държавите са изпълнили изискванията за честотата на вземане на проби, определени в Директива 96/23/ЕО и Решение 97/747/ЕО. Необходимо е да се отбележи, че минималната честота на вземане на проби може да не е постигната, поради наложените Ковид мерки, действащи през същия период.

През 2021 г. от 351 637 целеви проби е имало 837 или 0.24% несъответстващи проби, като това е най-ниският процент, в сравнение с предходните 4 години (0.27% – 0.35%). Същевременно и процентът на несъответстващите проби (в това число целеви, съмнителни, внос или „други“) през 2021 г. е по-нисък – 0.17%, в сравнение с предходните 12 години (0.19 – 0.37%). За докладвания период процентът на несъответстващите резултати е намалял за групата на антитироидните средства (A2), докато за стероидите (A3) и лактоните на резорцинова киселина процентът на несъответстващите резултати е по-висок, в сравнение с 2020 г. Отбелязват се намаления в сравнение с всички предходни години за групите други вещества и замърсители на околната среда (B3), химични елементи (включително метали) (B3c) и багрила (B3e). За група В, в частност антибактериални вещества (B1), антихелминтици (B2a), пиретроиди (B2c) и успокоителни (седативи) (B2d), честотата на несъответствие остава стабилна в сравнение с 2020 г. Процентът на несъответствие е по-висок при групите антикокцидийните (B2b), нестероидните противовъзпалителни лекарства (НСПВС) (B2e), „други фармакологичноактивни вещества“ (B2f), органохлорните съединения (B3a), органофосфорните съединения (B3b) и микотоксините (B3d). Установено е рязко увеличение за групата „други вещества“ (B3f), в сравнение с всички предходни години.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК