Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

ЗООИНЖ. Д-Р НАДЕЖДА ЛУКАНОВА, ОНС: ИНФОРМАЦИЯ: Благосъстояние на котки и кучета, свързано с отглеждането и здравето им в обекти за развъждане, с цел търговия

Научно становище на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ)

 

 

Резюме

Европейската комисия поиска от Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ) да изготви научен доклад относно благосъстоянието на котките и кучетата, развъждани и отглеждани в търговски обекти, за спортни и ловни цели, и за животни компаньони (домашни любимци). В доклада са разгледани три въпроса, които се отнасят до:

  1. отглеждането на котки и кучета в обекти за развъждане, с цел търговия (вид помещения, достъп на открито, занимания, социално поведение, температура на помещението и изисквания за осветление);
  2. вторият въпрос се отнася до здравето и включва: възраст при първо и последно заплождане и честота на раждане;
  • последният въпрос се отнася до извършване на болезнени процедури (тежки телесни повреди или естетически операции) и включва: рязане на уши, опашка и резекция (хирургическо отстраняване) на гласните струни на кучета и ноктите на котки.

Обхватът на доклада е защитата на котки и кучета в търговски обекти за развъждане, предимно, отглеждани за домашни любимци, и за спорт, включително лов. Котките и кучетата, развъждани в обекти с нетърговска цел (напр. частна собственост, бездомни животни, военни кучета) не са взети предвид. Обсъдено е само благосъстоянието, свързано със специфичните аспекти, посочени по-горе. Аспектите, свързани с благосъстоянието на животните, по време на транспортиране и други аспекти в развъдния сектор, като хранене, изкуствено осеменяване, инбридинг, екстремно селективно развъждане, предотвратяване на здравословни и поведенчески проблеми, компетентност на развъдчиците и подходящо боравене и обучение на домашни любимци, са извън обхвата на настоящето задание, както и други здравословни и поведенчески проблеми, като дихателни и стомашно-чревни нарушения или агресивност и неподходящ темперамент, и кастрацията или друг вид операция.

Във връзка с местата за отглеждане, боксовете, контейнерите (подобни на транспортните) и клетките се считат за твърде малки заграждения, като постоянният престой в тях нарушава благосъстоянието на котките и кучетата. Въз основа на събраните доказателства, котките и кучетата за разплод не следва да се държат постоянно в тях, независимо дали са наредени на етажи или не. По отношение на необходимостта от достъп на открито, упражнения и социално поведение не са открити публикации, относно необходимостта кучетата, използвани за разплод, ежедневно да имат достъп до открито пространство. Публикациите, касаещи кучетата в приютите, изследват необходимостта от упражнения, съчетани с достъп на открито и необходимостта от общуване с хора или кучета, но не непременно ежедневно. В тези публикации се препоръчва кучетата за разплод да имат зона за общуване и редовни упражнения. За предпочитане е тази зона за упражнения и общуване да е на открито, защото осигурява повече стимули за кучетата. Също така е за предпочитане кучетата да имат ежедневен достъп до външната зона на помещението за настаняване. Нужни са повече доказателства в подкрепа на необходимостта за ежедневен достъп до открити пространства за занимания и социални дейности за кучета, използвани за разплод.

Установено е, че за по-голямата част от възрастните котки, температурата между 15 и 26° C предотвратява отрицателните последици за здравето, свързани с температурата. Въпреки това, термонеутралната зона (TNZ) на котките вероятно е в по-широк диапазон и може да се наложи корекция, за да се вместят определени породи, поради това са необходими допълнителни проучвания в подкрепа на това твърдение. Това се отнася и за кучетата, по отношение на количественото определяне на TNZ за различните породи, тъй като научните доказателства относно твърдението, че TNZ между 10° и 26° C предотвратява топлинния стрес при възрастни кучета за разплод, са недостатъчни. При малките кученца, отглеждани без майката, както и при котета, през първите 10 дни от живота им, TNZ трябва да бъде по-висока, отколкото когато майката присъства. Съществуват научни доказателства, че аспекти, свързани с определени породи или видове кучета (напр. размер, космена покривка, ниво на активност) играят роля за начина, по който топлинните условия се възприемат от кучетата, и способността на кучето да регулира температурата си. Тези констатации се отнасят до известна степен и за котките, но са необходими още изследвания.

Изискванията за светлината и свързаните с нея параметри, като интензивност, дължина на вълната и продължителност на експозицията са важни фактори, тъй като светлината регулира много физиологични, хормонални и поведенчески параметри при животните, включително цикъла на сън – събуждане и поведенческа хомеостаза. За развъдните кучета и котки се препоръчва ежедневен период на тъмнина, за да се поддържа биологичният ритъм. Препоръчват се повече изследвания, относно определянето на параметрите за изкуствена светлина, (в това число осветеност, спектър и времеви график на светлината), тъй като са от значение за благосъстоянието на кучетата и котките, използвани за разплод.

По отношение на необходимата възраст за развъждане, научните доказателства са в посока, че женските не кастрирани котки (наричани също „кралици“) не трябва да се размножават преди достигане на телесна зрялост. Пубертетът (полова зрялост) може да настъпи преди телесната зрялост, но животните не трябва да се размножават, преди да са завършили напълно растежа си. Телесната зрялост е специфична за породата и трябва да бъде проверена преди да се пристъпи към развъждане. Необходими са допълнителни изследвания, за да се предложи минимална възраст за размножаване на “кралиците“. Честотата на бременността трябва да бъде контролирана, като за „кралици“ над 6 годишна възраст трябва да се извършва ветеринарен преглед за общ здравен статус и оценка на състоянието на тялото. Същото се отнася и за кучките за разплод. Подходяща възраст за развъждане на женски кучета от малките породи се предлага да е над 18 месечна възраст. Препоръчително е за кучките от всички породи, използвани за разплод да се пропусне първият еструс и след втория да се размножават. Необходими са допълнителни изследвания относно периода между две раждания. За кучките над 8 годишна възраст е необходимо да се извършва ветеринарен преглед за общ здравен статус и оценка на състоянието на тялото, преди да бъдат заплодени.

По третия въпрос, за болезнените процедури, експертите на ЕОБХ са на мнение, че не трябва да се извършва подрязване на ушите и хирургично отстраняване на гласните струни, освен ако това не е необходимо за здравето на животните. Онихектомията е отстраняване на дисталната фаланга на пръстите на котки, за да се предотврати нежелано драскане. Драскането с нокти е естествено поведение на котките и практиката на оперативно отстраняване нарушава това естествено поведение, като има вредно въздействие върху благосъстоянието на  котките. Ето защо не трябва да се извършва отстраняване на ноктите на котки, освен ако не е необходимо за здравето им.

Друга болезнена процедура е рязането на опашката при кучета, за която съществуват доказателства, че причинява остри и хронични вредни ефекти върху благосъстоянието на кучетата. Кучетата, на които са били отрязани опашките, могат да имат проблеми при балансирането и комуникацията, тъй като опашката е средство за баланс и комуникация.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК