Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

ЗООИНЖ. Д-Р НАДЕЖДА ЛУКАНОВА, ОНС: Междинна бърза оценка на риска от разпространение на Африканска чума по свинете в България за първото полугодие на 2024 г.

(актуализация на научно становище на ЦОРХВ от 18.08.2023 г.)

 

  1. Въведение

 

Вирусът на африканската чума по свинете (съкр. на англ. ез. ASFv), генотип II, беше открит в Източна Европа през 2007 г. Вирусът се разпространи в голяма част от държавите в Европа и далеч извън нея (Азия, Северна и Южна Америка и Океания). В Европейския съюз (ЕС) генотип II на ASFv беше открит за първи път през 2014 г. при евразийските диви свине (Sus scrofa) в Полша и балтийските държави. Оттогава в няколко държави членки е докладвано за Африканска чума по свинете (ASF), която засяга домашните и диви свине.

През миналата, 2023 г., 14 държави членки на Европейския съюз бяха засегнати от ASF. Чехия, Унгария, Словакия и Швеция уведомиха за огнища на ASF само при диви свине; докато България, Хърватия, Естония, Германия, Гърция, Италия, Латвия, Литва, Полша и Румъния уведомяват за огнища на ASF сред диви и домашни свине.

Освен това четири държави и територии извън ЕС, са уведомили системата ADIS за ASF през 2023 г.: Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македония и Сърбия.

В Европа все още няма налична ваксина и към днешна дата нито една ваксина за ASF не е разрешена за употреба в ЕС, или в която и да е държава членка. Контролът на болестта в ЕС следва подход на регионализация, който включва набор от мерки за контрол, основани предимно на превантивни мерки за биологична сигурност, ограничаване на движението на домашни и диви свине, и техните продукти във и от ограничителните зони, депопулация на домашни свине в засегнатите животновъдни обекти и контролиране на популациите на дивите свине. Поради това събирането на проби и анализът на данните от надзора са от решаващо значение за оценката на развитието на болестта и за надзора на ефекта от мерките за контрол върху целевите животински популации.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК