ЗООИНЖ. Д-Р НАДЕЖДА ЛУКАНОВА, ОНС: Междинна бърза оценка на риска от разпространение на Африканска чума по свинете в България за първото полугодие на 2024 г.
(актуализация на научно становище на ЦОРХВ от 18.08.2023 г.)
- Въведение
Вирусът на африканската чума по свинете (съкр. на англ. ез. ASFv), генотип II, беше открит в Източна Европа през 2007 г. Вирусът се разпространи в голяма част от държавите в Европа и далеч извън нея (Азия, Северна и Южна Америка и Океания). В Европейския съюз (ЕС) генотип II на ASFv беше открит за първи път през 2014 г. при евразийските диви свине (Sus scrofa) в Полша и балтийските държави. Оттогава в няколко държави членки е докладвано за Африканска чума по свинете (ASF), която засяга домашните и диви свине.
През миналата, 2023 г., 14 държави членки на Европейския съюз бяха засегнати от ASF. Чехия, Унгария, Словакия и Швеция уведомиха за огнища на ASF само при диви свине; докато България, Хърватия, Естония, Германия, Гърция, Италия, Латвия, Литва, Полша и Румъния уведомяват за огнища на ASF сред диви и домашни свине.
Освен това четири държави и територии извън ЕС, са уведомили системата ADIS за ASF през 2023 г.: Босна и Херцеговина, Косово, Северна Македония и Сърбия.
В Европа все още няма налична ваксина и към днешна дата нито една ваксина за ASF не е разрешена за употреба в ЕС, или в която и да е държава членка. Контролът на болестта в ЕС следва подход на регионализация, който включва набор от мерки за контрол, основани предимно на превантивни мерки за биологична сигурност, ограничаване на движението на домашни и диви свине, и техните продукти във и от ограничителните зони, депопулация на домашни свине в засегнатите животновъдни обекти и контролиране на популациите на дивите свине. Поради това събирането на проби и анализът на данните от надзора са от решаващо значение за оценката на развитието на болестта и за надзора на ефекта от мерките за контрол върху целевите животински популации.