ЗООИНЖ. Д-Р НАДЕЖДА ЛУКАНОВА, ОНС: НАУЧНА ИНФОРМАЦАЯ: Актуализиране на списъка с видовете диви птици за пасивен надзор на вирусите на Високопатогенна инфлуенца А по птиците H5 в Европейския съюз
научен доклад на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ)
РЕЗЮМЕ
Инфлуенцата по птиците (птичи грип) е силно заразно вирусно заболяване, което представлява значителна заплаха за птиците по цял свят. Особено опасни са вирусите на Високопатогенната Инфлуенца А (съкр. на англ. ез. HPAI) от подтип H5, които са причинили значителни загуби както при домашни птици, така и при диви птици. Европейският съюз (ЕС) възложи на държавите членки да извършват надзор на заболяването както при домашни, така и при диви птици. Пасивният надзор има за цел вирусологично откриване на инфлуенца при диви птици, открити мъртви или „живи с клинични признаци“, в това число и ранени птици.
През 2017 г. Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) публикува за първи път списък на целевите видове диви птици за пасивен надзор на вирусите на HPAI H5 в Европа. Настоящият доклад представя актуализация на този списък. При изготвянето на актуализирания списък са използвани епидемиологични и орнитологични данни. Епидемиологичните данни са данните от пасивния надзор, извършен от държавите членки. Орнитологичните данни са въз основа на литературни източници и експертни знания. Видовете птици са с различен брой точки, които са получени от различни признаци, които са от значение за разпространението на HPAI сред дивите птици, напр. тип местообитание, степен на стадност и др. След това видовете са категоризирани в екологични групи въз основа на тяхното значение за целите на ранното предупреждение, като се има предвид вероятността от предаване на вируса на домашни птици.
Окончателният актуализиран списък с видовете птици включва 241 вида птици, като всички те трябва да се считат за рискови видове и могат да бъдат обект на програми за пасивен надзор. В зависимост от наличния бюджет и индивидуалната необходимост, докладът дава предложения върху кои екологични групи да се съсредоточи надзора и кои събития да се приоритизират. Целта на списъка е съдействие на държавите членки при приоритизиране на усилията за вземане на проби от пасивен надзор, и повишаване информираността за разпространението на HPAI сред дивите птици в Европа.
Списъкът е съставен чрез пет стъпков подход.
В първата стъпка са изброени всички уникални видове, които са показали положителни резултати за HPAI H5 в периода между 2005 и 2022 г. По-късно този списък е доразработен и включва всички видове птици, тясно свързани с тези, които вече са включени в списъка. Добавянето на тези видове е продиктувано от екологични съображения, тъй като поради близостта с вече включените видове е твърде вероятно и те да покажат подобен модел на инфекция.
Втората фаза е актуализиране на списъка, включвайки екологични признаци за разпространението на вируси на HPAI H5 при дивите птици в Европа. Признаците са: тип на местообитание, степен на стадност, степен на поведение на смесване, хищни птици, в това число и такива хранещи се с мърша. На всеки вид от списъка, включен в първата стъпка, е даден код по тези признаци. Финалният списък се основава на епидемиологични данни, въз основа на които е изчислен процентът на откриване за всеки вид диви птици, от който са взети проби по време на надзора в периода 2005 – 2022 г. Процентът на откриване е изчислен, като броят на умрелите птици от вид, които са били положителни за вируси на HPAI H5, се раздели на общия брой умрели птици за този вид във всички държави-членки на ЕС. След това резултатът е преобразуван в проценти.
Като последна стъпка са идентифицирани пет различни екологични групи в списъка. Групи от 1 до 4 са включени в окончателния списък, а това са: 1) водни птици, чието местообитание включва селскостопанска земя; 2) хищни птици и такива хранещи се с мърша, основно с водолюбиви птици; 3) водолюбиви птици, предпочитащи влажни зони, крайбрежни зони или открито море; и 4) други видове, чието местообитание включва селскостопанска земя). При около 62% от включените в списъка видове, вирусът на HPAI е потвърден поне веднъж в ЕС. Останалите 38% включват видове, които са тясно свързани с един или повече видове от предишната група (напр. принадлежащи към едно и също семейство и срещащи се в сходни водни среди) и се счита, че е вероятно в бъдеще да се открият вируси на HPAI. Всички 241 вида в списъка се считат за рискови видове и могат да бъдат включени в програми за пасивен надзор.
В случай, че не всички умрели птици могат да бъдат тествани поради финансови причини се препоръчва да се приоритизират на следния принцип:
1) съсредоточаване върху групи 1, 2 и 3, ако не могат да бъдат взети проби от всички птици;
2) фокусиране върху смърт при повече от една или две птици;
3) ако основната цел е да се идентифицират сигнали за ранно предупреждение по отношение на възможно предаване на домашни птици, то тогава вниманието трябва да се насочи върху възникващи огнища, вместо вземането на проби на едно място и
4) възможно е списъкът да се адаптира за определен регион, чрез използване на данни за регионалните огнища и регионалното присъствие на видовете. След което се работи в сътрудничество с орнитолозите.