Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

ЗООИНЖ. Д-Р НАДЕЖДА ЛУКАНОВА, ОНС: НАУЧНА ИНФОРМАЦИЯ: Епидемиологичен анализ на Африканска чума по свинете в европейския съюз през 2022 г.


научен доклад на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ)

РЕЗЮМЕ

Докладът представя актуализирана информация за епидемиологичната ситуация, причинена от генотип II на вируса на африканската чума по свинете (съкр. на бълг. език АЧС и ASF на англ. език) в засегнатите държави членки в ЕС и една съседна държава през 2022 г. В съответствие с регулаторните промени и значителното намаляване на огнищата при домашни свине на АЧС в ЕС през 2022 г., броят на взетите проби по активния надзор при домашни свине, е намалял с 80%, докато броят на пробите, взети по пасивния надзор почти се е удвоил, в сравнение с 2021 г. Повечето огнища при домашните свине в ЕС са открити въз основа на възникнали клинични подозрения и последващо тестване (93% от огнищата), последвани от дейности по проследяване (5%) и ежеседмично изследване на първите две мъртви свине в свинефермата (2%). През 2022 г. осем държави от ЕС (България, Германия, Италия, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия) и четири съседни държави извън ЕС (Молдова, Северна Македония, Сърбия и Украйна) са уведомили за огнища на АЧС при домашни свине чрез Информационната система за болестите по животните (ADIS). Румъния е най-засегнатата държава от ЕС с 327 огнища при домашните свине (87% от огнищата в ЕС). В континентална Италия беше съобщено за едно огнище на АЧС генотип II при домашни свине. По-голяма част от пробите, взети от отстреляни при лов диви свине са PCR-положителни, като вероятността за положителни проби при откритите умрели диви свине е много по-висока. Огнищата на АЧС при домашните свине в ЕС са намалели със 79%, а случаите при диви свине са намалели с 40%, в сравнение с 2021 г. Тази статистика се наблюдава в Румъния, Полша и България, с намаление от 50 – 80%, в сравнение с 2021 г. При домашните свине се наблюдава ясен летен пик в броя на огнищата както в малки, така и в големи свинеферми, с изключение на Румъния, където в малки свинеферми при възникналите огнища се наблюдава зимен и летен пик. Сред държавите извън ЕС, които докладват на ADIS, Сърбия е най-силно засегната от АЧС със 107 огнища, Северна Македония за първи път съобщава за АЧС, а Молдова е съобщила за огнища в новозасегнати области.

В много държави се наблюдава значително намаляване на броя на свинефермите, особено малките ферми с по-малко от 100 свине (Полша, Румъния и България). Това е възможно да е свързано с въведените ограничителни мерки, но не изключва и влиянието на световната икономическа ситуация.

Въздействието на АЧС върху популацията на дивите свине е променливо, като в някои държави се наблюдава намаляване броя на дивите свине, спрямо стабилна или дори увеличена популация след проникването на АЧС в други държави. Това подкрепя липсата на пряка връзка, наблюдавана в настоящия доклад, между процентът на въведените ограничителни зони в страната, поради случаи на АЧС при дивите свине и заложения план за отстрел на диви свине.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК