ЗООИНЖ. Д-Р НАДЕЖДА ЛУКАНОВА, ОНС: НАУЧНА ИНФОРМАЦИЯ: Хуманно отношение към дребни преживни животни по време на клане
Научно становище на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ)
Резюме
По искане на Европейската комисия (ЕК), Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) предостави проучвания относно клането и опасностите при овце и кози, свързани с пристигането на животните, разтоварване, предкланична почивка, боравене и придвижването им в зоната за зашеметяване, фиксиране, зашеметяване и обезкървяване.
- Идентифицирани са опасностите, свързани с благосъстоянието на животните и техния възможен произход по отношение на съоръженията/оборудването и персонала (Задание 1);
- определяне на качествени или измерими критерии за ефикасна оценка на благосъстоянието на животните (показатели, основани на животните ‒ ПОЖ или „ABMs“ на англ.) (Задание 2);
- предлагане на превантивни и коригиращи мерки (структурни или управленски) за справяне с идентифицираните опасности (Задание 3) и
- посочване на специфичните опасности, свързани с видове или категории животни (напр. кочове, млади агнета) (Задание 4).
Освен това ЕК поиска от ЕОБХ да предложи мерки за смекчаване на последиците за благосъстоянието на животните, които могат да бъдат причинени от установените опасности.
Настоящото научно становище се отнася до умъртвяването на овце и кози за консумация от човека, което би могло да се извършва в кланица или в стопанството. Разгледаните етапи от пристигането до смъртта на животното (включително клането без зашеметяване) са: фаза 1 ‒ преди зашеметяването, фаза 2 ‒ зашеметяване и фаза 3 ‒ обезкървяване.
Фаза 1 включва следните процеси (в хронологичен ред):
а) пристигане,
б) разтоварване на животните от камиона,
в) предкланична почивка и
г) боравене и придвижване до зоната за зашеметяване.
Тъй като фиксирането на овцете и козите преди зашеметяването се извършва в зависимост от метода на зашеметяване, фиксирането ще бъде оценено като част от съответния метод за зашеметяване (фаза 2).
За фазата на обезкървяване (фаза 3) е направено разграничение между а) обезкървяването на овце и кози след зашеметяване и б) обезкървяването по време на клане без предшестващо зашеметяване, включително фиксиране.
Клането може да се извършва и в стопанството със същите фази и процеси, описани по-горе, с изключение на пристигането, разтоварването и настаняването. Извършената оценка се отнася за клане в кланици и в стопанството.
Методите за зашеметяване, които се прилагат за овцете и козите, могат да бъдат групирани в две категории: механични и електрически.
- Механичните методи включват зашеметяване с пистолет с проникващ прихванат болт или с непроникващ прихванат болт, както и зашеметяване с удар по главата, и огнестрелно оръжие със свободен проектил.
- Електрическите методи включват зашеметяване с прилагане на електрически ток само на главата или глава-тяло.
В задание 1 са идентифицирани 40 опасности, свързани с благосъстоянието на животните от пристигането им в кланицата до тяхната смърт. По-голямата част от опасностите (39 от 40) са свързани с персонала, които могат да се дължат на липсата на подходящи умения за изпълнение на задачите (напр. неправилно боравене, използване на грешни параметри за електрическите методи) или на умора.
В Задание 2 са идентифицирани 12 последствия за благосъстоянието ‒ топлинен стрес, студов стрес, умора, продължителна жажда, продължителен глад, затруднено движение, ограничаване на движенията, проблеми с почивката, социален стрес, болка, страх и дистрес.
Показателите, основани на животните, които трябва да се наблюдават за да се оцени благосъстоянието им по време на зашеметяване са признаци на съзнание, тъй като съзнанието е предпоставка животните да изпитат болка и страх по време на зашеметяването. Тези ПОЖ са специфични за методите за зашеметяване.
В Задание 3 за някои опасности, свързани с фиксиране и обезкървяване при клане без зашеметяване не са установени превантивни мерки. Установени са коригиращи мерки за 28 опасности. Когато не са налице коригиращи мерки или не са осъществими, трябва да се предприемат действия за смекчаване на последиците за благосъстоянието на животните, причинени от идентифицираните опасности.
При пристигането, овцете и козите трябва да бъдат разтоварени незабавно, а тези, които показват признаци на силна болка, заболяване или такива, които не могат да се движат самостоятелно, трябва да бъдат прегледани и незабавно да се приложи процедура за спешно клане. Необходимо е да се избягва задържането на овце и кози в местата за предкланична почивка, освен ако това не е от полза за тяхното благосъстояние. При настаняването се препоръчва да се осигури достъп на всички животни до вода и да бъдат защитени от неблагоприятни атмосферни условия, а кърмещите женски животни трябва да бъдат доени, за да се освободи налягането на вимето. Ако е необходимо доене, интервалът на доене не трябва да надвишава 12 часа, според Регламент (ЕО) № 1/2005[1] за транспортиране. Трябва да се избягва смесването на непознати кози, особено тези с рога. Агнетата и ярета са по-чувствителни в сравнение с възрастните животни при продължителна жажда и глад, също така и на студов стрес и се нуждаят от допълнителна защита в местата за предкланична почивка. Ето защо агнетата и яретата трябва да бъдат заклани без да се настаняват за предкланична почивка. Ако клането е забавено, те трябва да се хранят с подходящи заместители на мляко през редовни интервали.
По време на работа с животните овцете и козите могат да изпитат болка, страх и ограничаване на движението. Те могат да бъдат оценени с помощта на ПОЖ ‒ подхлъзване, падане, опити за бягство, блеене, наранявания, нежелание за движение и връщане назад. С овцете и козите може да се работи и да бъдат придвижвани, като се използват животни водачи от същия вид. Кучета не трябва да се използват. Когато работниците в кланицата работят и придвижват животните се препоръчва избягването на болезнено боравене, напр. вдигане и влачене за рогата или вълната, или за един крак, удряне с пръчка и др. Вместо това трябва да се използват пасивни стимули като размахване на флагове и широки плоскости.
Не трябва да се използват методи за фиксиране, зашеметяване и клане, които причиняват силна болка и страх. За да се оцени ефикасността на зашеметяването е необходимо да се проверява за признаци на съзнание непосредствено след зашеметяването, също и преди прерязване на големите кръвоносни съдове и по време на обезкървяване. Смъртта трябва да бъде потвърдена преди началото на обработката на трупа.
Зашеметяването с електрически ток, прилаган само през главата води до кратка продължителност на безсъзнанието, което може да доведе до лоши резултати за благосъстоянието на животните, ако те дойдат в съзнание и зависи от бързото и точно обезкървяване. Необходимо е да се приложи сила на тока от минимум 1.0 А, за да се гарантира ефективно зашеметяване на всички овце и кози, включително агнета и ярета.
Неефективното зашеметяване с пистолет с прихванат проникващ болт се дължи най-вече на грешна позиция и посока на болта и неподходящи параметри за зашеметяване. Използването на пистолет с непроникващ прихванат болт за зашеметяване на овце и кози трябва да се използва за животни с живо тегло под 10 кг.
Панелът счита излагането на високи концентрации на CO2 (по-високи от 90% от обема) за сериозна опасност за благосъстоянието на животните, тъй като причинява болка, страх и респираторен дистрес. Липсват научни доказателства относно въздействието върху благосъстоянието при използването на инертни газове и комбинация между CO2 с инертни газове.
Обезкървяване на неефективно зашеметени животни и тези, които са дошли в съзнание след зашеметяването е сериозна заплаха за благосъстоянието на животните, тъй като води до силна болка, страх и дистрес.
Не трябва да се извършва клане без зашеметяване. Панелът смята това за сериозна опасност за благосъстоянието на животните, тъй като фиксирането за прерязване на врата и самото прерязване на меките тъкани на врата водят до силна болка, страх и дистрес, които ще траят до загубата на съзнание при обезкървяването.
Някои категории животни, например като животни с големи и тежки рога или дебела и гъста козина, или животни, идващи от екстензивни системи за отглеждане, трябва да бъдат третирани специално.
Целият материал можете да прочетете ТУК
[1]https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/PDF/?uri=CELEX:32005R0001&from=BG