Зооинж. д-р Надежда Луканова, онс: Годишен доклад относно надзора на Инфлуенца А при домашни и диви птици в държавите-членки на Европейския съюз през 2020г.
ИНФОРМАЦИЯ
РЕЗЮМЕ
През 2020 г. съгласно Директива 2005/94/ЕО на Съвета от държавите-членки на Европейския съюз е необходимо да се извършва надзор на Инфлуенца А при домашни и диви птици, както и да съобщават резултатите пред съответния компетентен орган. От държавите членки, Исландия, Норвегия, Швейцария и Обединеното кралство са взети общо 24 768 броя проби от птицеферми, отглеждащи домашни птици, от които 46 са серопозитивни за щамове на вируса H5 и седем за щамове H7. Серопозитивните проби от тях са установени в девет държави членки (Белгия, Дания, Финландия, Франция, Италия, Нидерландия, Полша, Испания и Швеция) и в Обединеното кралство. През предходните години най-високият процент на серопозитивни проби е установен във ферми, в които се отглеждат водолюбив пернат дивеч и гъски за разплод. От 53-те птицеферми с положителни серологични тестове за H5/H7, седем са показали положителни резултати при полимеразна верижна реакция (PCR) или вирусология за щамове на вируса H5/H7, шест за нископатогенна инфлуенца по птиците (НПИП или LPAI на англ.) и една за високопатогенна инфлуенца по птиците (ВПИП или HPAI на англ.). От обекти за кокошки носачки (конвенционално и свободно отглеждани), пуйки за угояване, пилета за разплод и дивеч са взети проби в най-малко 20 държави членки (ДЧ). Само от няколко държави са взети проби от подрастващи стада и родителски стада гъски. Най-много проби са взети от стопанствата тип „заден двор“ (4 740 бр.), следвано от конвенционално и свободно отглеждани кокошки носачки (съответно 4 040 и 3 487 бр.).
Докладвано е за общо 18 968 проби от диви птици, включително 12 418 птици, взети при пасивен надзор. От тях 1 624 са били положителни за Инфлуенца А по птиците, като от тях 878 птици са били положителни за вируса на ВПИП и останалите 746 за НПИП. Най-често засегнатите видове диви птици са белобуза гъска (Branta leucopsis), неми лебеди (Cygnus olor) и фиш, или още често срещано свирачка (Anas Penelope). Почти всички птици с положителен резултат са открити след средата на октомври в 14 държави. Най-често идентифицираните щамове са H5N8, с по-малък брой N1, N3, N5 и няколко неидентифицирани подтипове. Други 317 птици са дали положителни резултати за вируса на НПИП H5 или H7 и 429 птици са дали положителни резултати за вируси, различни от Инфлуенца А Н5/H7, докладвани от 31 държави. Десет държави са докладвали резултатите от своите национални програми за активен надзор при диви птици (което не е задължително).
В доклада са включени серологичните изследвания за надзор на разпространението на подтипове H5 и H7 при домашните птици (активен надзор) и пасивен надзор с цел вирусологично откриване на Инфлуенца А при диви птици, открити мъртви или умиращи.
1. ВЪВЕДЕНИЕ
От края на 2020 г. в няколко европейски държави се наблюдават огнища на инфлуенца А по птиците при домашни птици, предимно патици, отглеждани в стопанства (като най-често срещан причинител е подтип H5N8 на вируса). Освен ВПИП се наблюдава и НПИП при домашни и диви птици в страните членки на ЕС. За да приложат подходящи мерки за предотвратяване на появата на Инфлуенца А и за контрол на разпространението на болестта при поява на такива случаи, ДЧ са приложили програми за надзор на домашни и диви птици, включително серологични и вирусологични дейности по надзора. Тези дейности включват вземане на проби от биологични материали от различен произход, откриване на вируси на Инфлуенца А по птиците чрез различни лабораторни методи и типизиране на различни антигенни подтипове.