Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

Зооинж. д-р Надежда Луканова, онс: Годишен доклад относно надзора на Инфлуенца А при домашни и диви птици в държавите-членки на Европейския съюз през 2020г.

 

ИНФОРМАЦИЯ

 

РЕЗЮМЕ

През 2020 г. съгласно Директива 2005/94/ЕО на Съвета от държавите-членки на Европейския съюз е необходимо да се извършва надзор на Инфлуенца А при домашни и диви птици, както и да съобщават резултатите пред съответния компетентен орган. От държавите членки, Исландия, Норвегия, Швейцария и Обединеното кралство са взети общо 24 768 броя проби от птицеферми, отглеждащи домашни птици, от които 46 са серопозитивни за щамове на вируса H5 и седем за щамове H7. Серопозитивните проби от тях са установени в девет държави членки (Белгия, Дания, Финландия, Франция, Италия, Нидерландия, Полша, Испания и Швеция) и в Обединеното кралство. През предходните години най-високият процент на серопозитивни проби е установен във ферми, в които се отглеждат водолюбив пернат дивеч и гъски за разплод. От 53-те птицеферми с положителни серологични тестове за H5/H7, седем са показали положителни резултати при полимеразна верижна реакция (PCR) или вирусология за щамове на вируса H5/H7, шест за нископатогенна инфлуенца по птиците (НПИП или LPAI на англ.) и една за високопатогенна инфлуенца по птиците (ВПИП или HPAI на англ.). От обекти за кокошки носачки (конвенционално и свободно отглеждани), пуйки за угояване, пилета за разплод и дивеч са взети проби в най-малко 20 държави членки (ДЧ). Само от няколко държави са взети проби от подрастващи стада и родителски стада гъски. Най-много проби са взети от стопанствата тип „заден двор“ (4 740 бр.), следвано от конвенционално и свободно отглеждани кокошки носачки (съответно 4 040 и 3 487 бр.).

Докладвано е за общо 18 968 проби от диви птици, включително 12 418 птици, взети при пасивен надзор. От тях 1 624 са били положителни за Инфлуенца А по птиците, като от тях 878 птици са били положителни за вируса на ВПИП и останалите 746 за НПИП. Най-често засегнатите видове диви птици са белобуза гъска (Branta leucopsis), неми лебеди (Cygnus olor) и фиш, или още често срещано свирачка (Anas Penelope). Почти всички птици с положителен резултат са открити след средата на октомври в 14 държави. Най-често идентифицираните щамове са H5N8, с по-малък брой N1, N3, N5 и няколко неидентифицирани подтипове. Други 317 птици са дали положителни резултати за вируса на НПИП H5 или H7 и 429 птици са дали положителни резултати за вируси, различни от Инфлуенца А Н5/H7, докладвани от 31 държави. Десет държави са докладвали резултатите от своите национални програми за активен надзор при диви птици (което не е задължително).

В доклада са включени серологичните изследвания за надзор на разпространението на подтипове H5 и H7 при домашните птици (активен надзор) и пасивен надзор с цел вирусологично откриване на Инфлуенца А при диви птици, открити мъртви или умиращи.

 

1. ВЪВЕДЕНИЕ

От края на 2020 г. в няколко европейски държави се наблюдават огнища на инфлуенца А по птиците при домашни птици, предимно патици, отглеждани в стопанства (като най-често срещан причинител е подтип H5N8 на вируса). Освен ВПИП се наблюдава и НПИП при домашни и диви птици в страните членки на ЕС. За да приложат подходящи мерки за предотвратяване на появата на Инфлуенца А и за контрол на разпространението на болестта при поява на такива случаи, ДЧ са приложили програми за надзор на домашни и диви птици, включително серологични и вирусологични дейности по надзора. Тези дейности включват вземане на проби от биологични материали от различен произход, откриване на вируси на Инфлуенца А по птиците чрез различни лабораторни методи и типизиране на различни антигенни подтипове.

 

2. РЕЗУЛТАТИ

2.1. Домашни птици

 Серологични резултати

Двадесет и седем държави членки, както и Исландия, Норвегия, Швейцария и Обединеното кралство, докладват за своите дейности по серологичен надзор през 2020 г. В настоящия доклад не са налични данни за общия брой на стопанствата за домашни птици, налични във всяка докладваща държава, както и за разпределението на категориите домашни птици.

Взети са проби от общо 24 768 птицеферми, които са част от програмите за надзор на съответните държави, приблизително същият брой като предходната година. Няма данни за размера на популацията под надзор при домашни птици за докладващите държави. По-голяма част от пробите са взети от кокошки носачки (конвенционално и свободно отглеждани), пуйки за угояване, пилета за разплод и пернат дивеч, следвани от патици за разплод и угояване, пуйки за разплод, стада от дворни птици, пернат дивеч, щраусови птици, бройлери, изложени на повишен риск и гъски за угояване. Най-малко проби са взети от подрастващи гъски и гъски за разплод (таблица 1). По-голяма част от пробите са взети през второто полугодие на 2020 г. През 2020 г. 53 птицеферми са дали положителен резултат за Инфлуенца А H5 и H7 (46 и 7, съответно). Общият брой на птицефермите, от които са взети проби сред докладващите държави, варира от 28 в Малта до 5035 в Италия. От 2019 г. насам данните от надзора при домашни птици се докладват ежемесечно. Разпределението на птицефермите с положителен резултат за H5 или H7 по месеци показва, че месеците с най-висок процент на серопозитивност са били февруари, юни, октомври и декември 2020 г. Месецът с най-голям брой положителни резултати (юни) съответства на месеца, в който са взети най-много проби от птицефермите от категорията „пернат дивеч (водоплаващи птици)“.

Най-голям брой птицеферми, от които са взети проби през 2020 г., са били от категориите „заден двор“ и конвенционално отглеждани кокошки носачки. Следвани от свободно отглеждани кокошки носачки, пилета за разплод, пуйки за угояване и подрастващи. Както по-горе беше посочено най-високият процент на серопозитивни птицеферми на Инфлуенца А H5 или H7 през 2020 г. е установен в категорията птици от водоплаващия дивеч, следвани от гъски и патици за разплод. Не са открити серопозитивни резултати за H5 или H7 при пуйки (за угояване или разплод), бройлери (завишен риск), пилета за разплод и конвенционални кокошки носачки.

Целият материал можете да прочетете ТУК