Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

Зооинж. д-р Надежда Луканова, онс: Епидемиологичен анализ на инфлуенца А по птиците за периода февруари ‒ май 2021г.

 

НАУЧНА ИНФОРМАЦИЯ
относно
научен доклад на Европейския орган за безопасност на храните (ЕОБХ)

 

РЕЗЮМЕ

Епидемията от 2020 ‒ 2021 г. с общо 3 555 докладвани случаи на Високопатогенна Инфлуенца А по птиците (ВПИП) и около 22 400 000 засегнати птици в 28 европейски държави изглежда е една от най-големите и най-опустошителни епидемии от ВПИП в Европа. Между 24 февруари и 14 май 2021 г. е съобщено за 1 672 случаи и огнища за вируси на ВПИП в 24 държави от Европейския съюз (ЕС) и в Обединеното кралство при домашни птици (n=580), при диви птици (n=1 051) и при птици, отглеждани в затворени помещения (n=41). По-голямата част от откритите случаи при домашни птици са докладвани от Полша, където са възникнали 297 огнища в гъсто населена област от домашни птици за кратък период от време, последвана от Германия със 168 огнища. В Германия са открити 603 случаи при диви птици, следвана от Дания и Полша със 167 и 56 случаи, респективно. От февруари до април 2021 г. в Северозападна Европа се наблюдава втори пик на смъртността при дивите птици, свързана с ВПИП. Наблюдаваната по-дълготрайна устойчивост на ВПИП при дивите птици, сравнена с предходните години може да доведе до продължаване на риска за младите диви птици и бозайници, както и за навлизането на вируса в птицефермите. Поради това се препоръчва по-добра осведоменост на земеделските стопани, да продължат да прилагат строги мерки за биосигурност, да наблюдават и уведомяват за увеличаване на дневната смъртност и спад в производствените параметри. До момента в Европа и Русия са идентифицирани 16 различни генотипа на вируса, което предполага висока склонност на тези вируси да се реасортират. Вирусите, характеризирани до момента, запазват предпочитание към рецептори от птичи тип. Въпреки това, предаването им на бозайниците и идентифицирането на спорадични мутации на адаптация към бозайници, показват протичащи еволюционни процеси и евентуална повишена способност на вирусите в рамките на клейда да се адаптират в бъдеще и да се предават на бозайниците, включително и на хората. След последния доклад е съобщено за две инфекции, възникнали при хора, дължащи се на ВПИП A(H5N6) в Китай и Лаос и 10 случаи при хора, дължащи се на вируса на ниско патогенната инфлуенца по птиците (НПИП) A(H9N2), установени в Китай и Камбоджа. Рискът от инфекция за населението в ЕС се оценява като много нисък, а за хората, занимаващи се професионално в такава сфера ‒ нисък. Хората, изложени по време на огнища на Инфлуенца А по птиците, следва да се придържат към защитните мерки, задължително да използват лични предпазни средства и да се изследват незабавно при развитие на респираторни симптоми или конюнктивит в рамките на 10 дни след излагането на опасност.

1. ВЪВЕДЕНИЕ

Докладът представя актуализирана информация за епидемията от високопатогенната инфлуенца А по птиците ‒ ВПИП (HPAI на англ.) при домашни птици, птици, отглеждани в затворени помещения и диви птици, и огнища на вируса на Нископатогенната инфлуенца А по птиците ‒ НПИП (LPAI на англ.) при домашни птици и птици, отглеждани в затворени помещения, както и случаи при хора, дължащи се на вируса на инфлуенца А по птиците, докладвани в и извън Европа в периода 24 февруари ‒ 14 май 2021 г. Уведомяването (нотификациите) за огнища на НПИП вече не е задължително, считано от 21 април 2021 г., поради влизането в сила на Регламент (ЕС) 2016/429 относно заразните болести по животните (Законодателство за здравеопазването на животните) . Поради тази причина в настоящия доклад са включени само огнищата на НПИП, настъпили преди 21 април 2021 г.

В периода 24.02. ‒ 14.05.2021 г. са докладвани 1 672 случаи на ВПИП A(H5) при домашни птици, птици, отглеждани в затворени помещения, и диви птици: в това число 580 огнища при домашни птици, предимно в Полша (n=297), Германия (n=168) и Литва (n=37); 1 051 случаи при диви птици: в Германия (n=603), Дания (n=167), Полша (n=56) и Швеция (n=51); и 41 огнища при други птици, отглеждани в затворени помещения. Докладвани са две огнища на НПИП при домашни птици: едно A (H7N3) в Германия и едно A (H5N3) във Франция.

В сравнение с епидемичния сезон 2016 ‒ 2017 г., при настоящата епидемия от инфлуенца A(H5N8) в Европа огнищата са продължили по-дълго при домашните и дивите птици. От февруари до април 2021 г. се наблюдава втори пик на докладваните случаи на констатиране на ВПИП при диви птици в Северна Европа.

Големият брой огнища на Инфлуенца A(H5N8) при домашни птици в Полша се появи в рамките на кратък период от време и в гъсто населени райони с домашни птици. Наблюдаваното развитие на епидемията изглежда е свързано с предаването на инфекция между животновъдните обекти за домашни птици (след първоначалното проникване на вируси на ВПИП A(H5) от дивия резервоар) и чрез ‒ вътреобщностната търговия с инфектирана патица. Геномният анализ на откритите вирусни щамове на ВПИП A(H5) може да помогне за изясняване на динамиката на епидемията.

Няколко огнища в личните стопанства или индустриалните птицеферми са били свързани с националната или вътреобщностната търговия с живи домашни птици, заразени с ВПИП.

Целият материал можете да прочетете ТУК