Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

Зооинж. д-р Надежда Луканова, онс: Последствия върху животните вследствие на пожари

 

НАУЧНА ИНФОРМАЦИЯ

 

Резюме

През последните години сме изправени пред екологичен проблем, свързан със зачестяващите горски пожари в световен мащаб. Климатът се променя по начин, който ще има сериозни последици за хората и животните. Навсякъде около нас различни видове животни изчезват със скорост между няколкостотин и няколко хиляди пъти над нормалната скорост на изчезване. В естествената си среда и местообитание животните избягват огъня. Много растения в пожароопасни екосистеми имат физически адаптации за смекчаване на щетите от пожар. За разлика от това, сухоземните животни обикновено имат сензорни способности да избягват пожар (Engstrom R. T., 2010; Pausas, J. G., and Parr, C. L., 2018). Огънят може да бъде предусетен от тях, чрез различни сетива, като зрение, обоняние, слух и терморецептори (Engstrom R. T., 2010). Въпреки това не рядко се случва животните да попаднат в капана на огнените пламъци и освен физическа болка, преживяват също и психологически стрес и страдание.

Въведение

Както през изминалите години, така и тази година през най-горещите дни в летния сезон, отново сме свидетели на огромните горски пожари, бушуващи в Австралия, САЩ, Италия, Испания, Гърция, Северна Македония, Турция и България. Както природните пожари, така и местни умишлени и/или предизвикани по невнимание пожари (включително горене на стърнища) могат да навредят на климата, флората и фауната. При горските пожари, освен огромните загуби на горски масиви, често пропускаме съдбата на обитателите в горите ‒ именно горските животни. Като цяло животните, живеещи в дивата природа, са изложени на множество предизвикателства (в това число и пожари), които могат да доведат до тяхното страдание. Въздействието на огъня е проучено в различни аспекти на екологията, но проучванията за неговото въздействие върху благосъстоянието на отделните животни остават оскъдни. Пожарите могат да увеличат риска от нараняване, заболяване, стрес и смъртност на животни, живеещи в дивата природа (Gutiérrez J.and Migel F. J, 2021). Научните доказателства са установили, че някои животински видове имат способността да изпитват психологически стрес, страдание или дори хроничен стрес, поради когнитивното им развитие (DeGrazia, D. and Rowan D.,1991; Griffin, D. R., and Speck, G. B., 2004). По тази причина се предполага, че някои организми могат да възприемат пожарите като стресиращи събития и следователно задействат физиологични и поведенчески реакции като еволюционна адаптация за оцеляване (McEwen B. S., 2005). Прекомерните количества стрес могат да доведат до негативни физиологични и психологически последици за животното, като страх, безпокойство, отчаяние, дезориентация и повишен риск от смърт (Anderson, N. B., 1998). Най-честите резултати от пожар върху отделни животни включват риск от нараняване и/или смърт, последвани от гладуване, дехидратация, хищничество и миграция (Whelan et al., 2002).

Пожарите предизвикват смъртност при бозайници, птици, насекоми, риби, влечуги, земноводни, както и при селскостопански животни. Установено е, че птиците, които летят на по-ниска надморска височина умират от вдишване на дим или изтощение (Campbell M., 2016). Пилета и яйцата в период на мътене също са засегнати. Пожарите могат да повредят и водните обитатели чрез увеличаване на температурата на водата, токсичните химикали, промяна на pH на водата. В следствие на което може да се предизвика физиологичен стрес и намаляване на растежа при рибите, а и като цяло да имат пагубен ефект върху рибите, макрогръбначни, насекоми и земноводни.

Животните имат способността да предусещат различни природни бедствия, което им позволява свободата да „избягат“ от тях. Не така стои въпросът при селскостопанските животни, отглеждани от хората. В по-голяма част от случаите животните се отглеждат вързани или оборно, което ограничава техните възможности сами да се спасят. По този начин тяхната съдба е в ръцете на техните стопани, пожарникари или случайно преминаващи хора.

Целият материал можете да прочетете ТУК