ИНЖ. ДАНИЕЛА НОВАКОВА: Преглед на годишния доклад на Европейската комисия за 2024 г. относно дейността на Мрежата за предупреждение и сътрудничество
Настоящият доклад предоставя подробен анализ на дейността на Мрежата за предупреждения и сътрудничество (ACN) на Европейската комисия за 2024 г.
Мрежата за предупреждения и сътрудничество представлява интегрирана система за координация на действията по безопасност в агрохранителната верига на Европейския съюз (ЕС) и обединява няколко специализирани мрежи и органи. Основната ѝ цел е да улеснява обмена на административна информация и сътрудничеството между държавите членки при официалния контрол в агрохранителния сектор.
Обменът на информация в мрежата се осъществява чрез информационната платформа iRASFF (ИТ платформа), чрез която се разпространяват уведомления между участниците. В зависимост от конкретния казус, ACN използва различни модули на платформата, включително:
- Система за бързо предупреждение за храни и фуражи (RASFF) – основен инструмент за обмен на информация относно рискове за общественото здраве, свързани с храни и фуражи;
- Мрежа за административна помощ и сътрудничество (AAC) – осигурява координация при нарушения и необходимост от съвместни действия между компетентните органи;
- Мрежа за борба с измамите в агрохранителната верига (FFN) – за обмен на информация между държавите членки на ЕС с цел откриване и предотвратяване на измами и умишлени нарушения в хранителния сектор.
- Модулът за здраве на растенията (PHN), мрежата за хуманно отношение към животните (AWN) и новосъздадената мрежа за домашни любимци (PAN) допълват общата рамка за контрол и сигурност в агрохранителния сектор.
Функционирането на ACN чрез платформата iRASFF е регламентирано в Регламент (ЕС) 2019/1715[1], който установява правната и техническата рамка на Информационната система за управление на официалния контрол (IMSOC) и за обмен на данни в областта на безопасността на храните и фуражите, здравето на животните и растенията, както и хуманното отношение към животните.
През 2024 г. е постигнат значителен напредък в цифровизацията и внедряването на изкуствен интелект чрез разработване на платформата TraceMap – иновативен инструмент за проследяване и свързване на данни, който подпомага контролните органи. Платформата е интегрирана в Системата за управление на официалния контрол и се използва за автоматизиране на обработката на голям обем данни, включително над 10 000 уведомления по ACN и 4 милиона документа обменени чрез системата TRACES[2] годишно. Това ускорява проследяването на храни, фуражи и живи животни, както и подпомага разследването на инциденти и борбата с измамите. По този начин се изгражда по-безопасна, устойчива и адаптивна хранителна система в ЕС.
Обработените уведомления в Мрежата за предупреждения и сътрудничество са достигнали 9 460, което представлява 8% ръст спрямо 2023 г., като 5 250 от тях са регистрирани в системата RASFF – 12% увеличение спрямо предходната година. Тези данни отразяват устойчива ангажираност на държавите членки към гарантиране на прозрачност и безопасност във всички етапи на хранителната верига.
Дейността на ACN обхваща обмена на информация, свързана с безопасността на храните, фуражите, контактните материали, здравето и хуманното отношение към животните, растителната защита, както и предотвратяването на измами в агрохранителния сектор. Сред най-активните докладващи държави са Германия, Нидерландия и Италия.
България е допринесла с 307 уведомления, което подчертава ефективността на сътрудничеството между държавите членки в рамките на интегрираната система за безопасност на храните в ЕС.
Целият материал можете да прочетете ТУК