Хранителни добавки и добавки в храни

Начало

ИНЖ. МАРИЯ ХРИСТОВА И ИНЖ. СВЕТЛАНА САВОВА : СТАНОВИЩЕ на ЦОРХВ свързано с употребата на растението Stellarioides longibracteata и части от него в състава на хранителни добавки.

Във връзка с получено искане от Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ), Центърът за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) изготви становище относно оценката на риска, свързан с употребата на растението Stellarioides longibracteata и части от него в състава на хранителни добавки.

При изготвяне на становището на ЦОРХВ е направен преглед на достъпната научна литература, с цел да се установят следните данни, относно посоченото растение:

  • други известни наименования;
  • фармакологични и токсикологични данни;
  • изведени токсикологични референтни стойности за безопасен прием;
  • статут на растението и съдържащите се в него вещества в други държави.

 

  1. Законодателство
  • Регламент (ЕО) 178/2002 за определяне на общите принципи и изисквания на законодателството в областта на храните. По смисъла на Регламента, понятието „храна“ е всяко вещество или продукт, независимо дали е преработен или не, частично преработен или непреработен, който е предназначен за, или основателно се очаква да бъде приеман от хора. Храната, която не е безопасна се определя като вредна за здравето или като негодна за консумация от човека.
  • Регламент (ЕО) № 1925/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 година, относно влагането на витамини, минерали и някои други вещества в храните. Приложение III, част А към Регламент (ЕО) № 1925/2006, посочва забранените за влагане растителни вещества от растения в състава на хранителните добавки, но растението Stellarioides longibracteata не е включено в това приложение.
  • Регламент ( ЕС) 2015/2283 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2015 година относно новите храни, за изменение на Регламент (ЕС) № 1169/2011 на Европейския парламент и на Съвета и за отмяна на Регламент (ЕО) № 258/97 на Европейския парламент и на Съвета и на Регламент (ЕО) № 1852/2001 на Комисията. Съгласно чл. 6, параграф 2 от регламента, в състава на хранителните добавки не е допустимо влагането на нови храни, които не са включени в Списъка на разрешените нови храни по Регламент (ЕС) 2015/2283. Растението Stellarioides longibracteata и части от него не са вписани в Списъка на новите храни, т.е. по смисъла на Регламента за нови храни, това растение не е нова храна и не влиза в състава на хранителните добавки като нова храна.
  • Наредба за хранителните добавки, обн. ДВ. бр.106 от 15 декември 2021г., в сила от 30.12.2021 г. Съгласно чл. 11, Раздел III към Наредбата в състава на хранителните добавки се допуска влагането на стандартизирани растителни вещества, растителни препарати или комбинация от тях, които са безопасни в препоръчаната от производителя доза за дневен прием. В Наредбата е посочено, че се забранява влагането в състава на хранителни добавки на растителни вещества от растения, посочени в приложение III, част А от Регламент (ЕО) № 1925/2006, както и такива, които могат да имат неблагоприятен ефект върху здравето или съдържат отровни вещества. Забранява се влагането също и на вещества или продукти, които не са храни по смисъла на чл. 2 от Регламент (ЕО) № 178/2002 и вещества, които са включени в приложение III, част А от Регламент (ЕО) № 1925/2006, както и нови храни, които не са включени в Списъка на разрешените нови храни по Регламент (ЕС) 2015/2283.

 

  1. Оценка на здравния риск

Хранителните добавки са концентрирани източници на хранителни вещества или други вещества с хранителен или физиологичен ефект. Те се предлагат на пазара в премерени дози под формата на хапчета, таблетки, капсули, течности. В хранителните добавки могат да присъстват широка гама от хранителни вещества и други съставки, включително и не само, витамини, минерали, аминокиселини, есенциални мастни киселини, фибри и различни растителни и билкови екстракти. Предназначени са да коригират недостига на хранителни вещества, да поддържат адекватен прием на определени хранителни вещества или да поддържат специфични физиологични функции. Те не са лекарствени продукти и следователно не са предназначени за лечение, диагностика, профилактика или лечение на заболявания.

Растението Stellarioides longebracteata e с произход Южна Африка, най-широко разпространено е на север в тропическа Източна Африка. Това е луковично растение, с височина 1-1.5 м., луковицата е открита, зелена и е с диаметър до 6 см. Листата са дълги от 40 до 100 см., плоски, зелени. Цъфти обикновено от май до август, с бели цветове.

Други наименования

Съгласно световната база данни на Европейската и средиземноморска организация за растителна защита (EPPO), растението с латинското име Stellarioides longebracteata от семейство Asparagaceae се среща и под следните синоними: Albuca bracteata, Ornithogalum caudatum, Ornithogalum longibracteatum. Срещани имена в английския език са „false sea onion“, „German onion” и  „pregnant onion .

История на употреба

В Южна Африка луковиците на Stellarioides longibracteata са използвани широко от рода Зулу като противовъзпалително средство и за лечение на диабет . Stellarioides longibracteata е познато в Китай от много години и се използва в китайската народна медицина, като антимикробно и противовъзпалително средство .

 

Целият материал можете да прочетете ТУК