Диетични продукти, хранене и алергени

Начало

ИНЖ. МАРИЯ ХРИСТОВА: ИНФОРМАЦИЯ Относно консумацията на сладък корен (Glycyrrhiza glabra) от бременни жени и влияние на умственото и физическото развитие на децата им

Федералният институт за оценка на риска (BfR) в Германия, публикува на 14.02.2023 г. оценка на финландско проучване във връзка с консумацията на сладък корен (Glycyrrhiza glabra) от бременни жени и влиянието на умственото и физическото развитие на децата им. Екипът от учени са анализирали проучването, в което се твърди за неблагоприятни ефекти за здравето на децата. Те заключават, че данните събрани в проучването не са подходящи за предоставяне на надеждни твърдения за възможна причинно-следствена връзка между консумация на сладък корен по време на бременност и физическото и умствено развитие на децата им.

 

 

Въведение

През последните години потребителите обръщат много повече внимание на храни, съдържащи съставки от природни източници, главно поради усещане, че естествените съединения са безопасни. От страна на индустрията също има нарастващо търсене по отношение на растения, които биха могли да се използват в традиционната медицина, както и включването им в храни, хранителни добавки, козметика или дори фармацевтични продукти. Растението Glycyrrhiza glabra Linn. принадлежи към семейство Fabaceae и е било признато от древни времена със своите фармакологични свойства. Учени от университети в Генуа и Порто са публикували в научното списание „Phytotherapy“ своя статия, в която описват фитохимичните и фармакологични свойства на растението Glycyrrhiza glabra (сладък корен). Те казват, че сладкият корен съдържа различни фитосъединения, като глициризин, 18β-глициретинова киселина, глабрин А и В и изофлавони, които показват различни фармакологични активности. Фармакологични изследвания са показали, че различни екстракти и чисти съединения от този вид проявяват широк спектър от биологични свойства, включително антибактериално, противовъзпалително, антивирусно, антиоксидантно и антидиабетно действие [1].

Родът Glycyrrhiza произлиза от гръцките думи glykos (сладък) и rhiza (корен). Нарича се още женско биле, глицириза, сладко дърво и др. Растението G. glabra е тревисто многогодишно растение, достигащо до 1 м височина с дължина на листата от 7 до 15 cm. Цветята са лилави до бледо сини, а плодът е продълговато бобово растение с 2 до 3 cm дължина и съдържа няколко семена. Още от египетската епоха, терапевтичните свойства на G. glabra са познати. Корените са най-използваните части, докато листата се считат за агрохимичен отпадък. През последните години, обаче различни автори са изследвали фитохимичния състав на листата на G. glabra, което е показало, че някои съединения, присъстващи в корените, също се идентифицират в листата, макар и в по-малки количества [1].

Федералният институт за оценка на риска (BfR) съобщава, че сладкият корен съдържа гликозида глициризин от корена на растението, който му придава типичния вкус. Постоянната консумация на сладък корен с количество на глициризин повече от 200 мг/100 гр сладък корен, може да доведе до промяна в минералния метаболизъм с натрупване на натрий и загуба на калий. Последствията са повишаване на кръвното налягане, задържане на вода в тъканите и мускулна слабост. Приемът на глициризин трябва да бъде ограничен до по-малко от 100 милиграма на ден [2].

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

Източник:
[1] Pastorino G., Cornara L., Soares S., Rodrigues F., Oliveira M. Liquorice (Glycyrrhiza glabra): A phytochemical and pharmacological review.
Phytotherapy Research. 2018; 32:2323–2339. mDOI: 10.1002/ptr.6178
[2] https://www.bfr.bund.de/de/a-z_index/lakritze-5079.html