ИНЖ. МАРИЯ ХРИСТОВА: ИНФОРМАЦИЯ Относно неблагоприятни ефекти за здравето на хората от употребата на хранителни добавки, съдържащи растителни съставки
Употребата на хранителни добавки, съдържащи растителни съставки се е увеличила през последните години, което поражда опасения за тяхната безопасност. С цел справяне с някои от най-критичните аспекти, Европейският съюз е финансирал проект „PlantLIBRA“[1], с който са събрани и анализирани данни за неблагоприятните ефекти при хората, вследствие употребата на хранителни добавки, съдържащи растителни екстракти. Данните са събрани чрез различни източници, като научна литература, от Европейски токсикологични центрове, потребителско проучване и др. Растенията Valeriana officinalis и Camellia sinensis са тези, за които най-често са докладвани неблагоприятни ефекти. Докладваните неблагоприятни ефекти, като цяло са с леки/умерени симптоми, но се съобщава и за някои тежки или фатални случаи.
Източник: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464620302140?via%3Dihub
Въведение
През последните години продуктите, съдържащи ботанически съставки, придобиват голяма популярност сред потребителите, представлявайки все по-голяма част от пазара на храни. Според Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ), терминът „ботанически“ означава „лечебни, козметични и ароматни растения“, които могат да бъдат използвани като такива или преработени, за да бъдат включени като „съставки на храни, хранителни добавки, козметика, лекарства, медицински устройства, фуражи, домакински продукти, пестициди, биоцидни продукти” и се регулират в различно законодателство. Европейското законодателство не е напълно хармонизирано, когато се разглеждат продукти, съдържащи растителни вещества. Повечето страни от Европейския съюз (ЕС), считат растенията за съставка на хранителни добавки, регулирани от законодателството за храните, други предпочитат включването на тези продукти в традиционната медицина, регулирани от закона за наркотичните вещества. Съгласно Директива 2002/46/ЕО[2], хранителните добавки означават храни, които са предназначени да допълват нормалния хранителен режим и които представляват концентрирани източници на хранителни вещества или други вещества с хранителен или физиологичен ефект, самостоятелно или в комбинация, дозирани под формата на капсули, дражета, таблетки, хапчета и други подобни форми, пакетчета с прах, ампули, шишенца с капкомери и други подобни форми на течности и прахове, които са предназначени да се приемат в малки премерени количества.
Голямото разпространение на пазара на тези продукти е свързано с различни фактори, като най-важни сред тях са: нарастващото търсене от страна на потребителите, поради нарастващото недоверие в конвенционалната медицина; възприемането, че „естествено“ означава „не химическо“, както и „безопасно“; както и лесен достъп до пазара, предвид липсата на необходимост от лекарско предписание. Друг нарастващ интерес се наблюдава и от хранителните индиустрии, поради относително ниските производствени разходи и намалени законодателни изисквания. Вземайки предвид всички тези фактори, качеството, безопасността и ефикасността на хранителните добавки, съдържащи растителни екстракти стават обект на загриженост. С цел справяне на някои от най-критичните аспекти, ЕС финансира проекта „PlantLIBRA“ (PLANT food supplements: Levels of Intake, Benefit and Risk Assessment), чиито основни цели са: насърчаване на безопасната употреба на растителни продукти и хранителните добавки, съдържащи растителни съставки; разпространение на разбирането за качество и ползи за здравето от хранителните добавки, съдържащи растителни съставки, между оператори и потребители; събиране на данни за изпълнение оценка на риска и създаване на нови данни, с цел по-добро научно обосновано вземане на решения от контролиращите органи и операторите в сектора на храните. В настоящата статия, учените се фокусират върху неблагоприятните ефекти за здравето на хората от употребата на хранителни добавки, съдържащи растителни съставки, които са докладвани в научната литература, от Европейски токсикологични центрове, потребителско проучване и други източници на данни.
Фактори, допринасящи за неблагоприятните ефекти на хранителните добавки, съдържащи растителни съставки
Вследствие на събраните и анализирани данни по проекта, екипът италиански учени описват в своята статия факторите, които допринасят за неблагоприятните ефекти, вследствие употребата на хранителните добавки, съдържащи растителни съставки. Като основни фактори са посочени качеството на суровината, наличието на замърсители, фалшификации и неразрешени хранителни добавки.
Качество на суровината
Качеството на суровината е важно за безопасността на потребителите. Хранителните добавки, съдържащи растителни съставки се класифицират като храни и следователно трябва да отговарят на изискванията на законодателството в областта на храните по отношение на производството и контрола. Първата стъпка във веригата за доставка на храни, която е определяща за качесвото на крайния продукт е контролът на качеството на суровините. Растенията, които се използват при производството на хранителни добавки, трябва да бъдат строго контролирани за биологични и химични замърсители (бактерии, вируси, плесени пестициди, тежки метали и др).
Неразрешени хранителни добавки
Друг фактор, описан в научната публикация на италианските учени, който допрнася за неблагоприятните ефекти за здравето на хората, вследствие на консумация на хранителни добавки, съдържащи растителни съставки е неразрешените хранителни добавки. Често се откриват такива, както в ЕС, така и в страни извън ЕС, които съдържат главно забранени лекарства, като сексуални подобрители или средства за отслабване или за мускули. Такива продукти, които принадлежат към традиционната китайска медицина, често се внасят от източните страни.
Целият материал можете да прочетете ТУК
[1]PlantLIBRA- PLANT food supplements: Levels of Intake, Benefit and Risk Assessment
https://www.eurofir.org/plantlibra/
[2] Директива 2002/46/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 10 юни 2002 година за сближаване на законодателствата на държавите-членки по отношение на добавките към храни