ИНЖ. МАРИЯ ХРИСТОВА: ИНФОРМАЦИЯ на Федералният институт за оценка на риска „Здравни аспекти относно храните съдържащи соя“
Федералният институт за оценка на риска (BfR) в Германия, публикува на 28 юни 2023 г., информация относно здравните аспекти по отношение на храните и хранителните добавки, съдържащи соя. Екипът учени предоставят информация и за установените пропуски в данните, които възпрепятстват извършването на цялостна оценка на храните, съдържащи соя.
Все повече хора се хранят предимно с храни на растителна основа, като соеви заместители на месо или мляко, които са предпочитани, поради високото си съдържание на протеини и мазнини. Изолираните изофлавони от соята се продават и като хранителни добавки. Няма налични дългосрочни проучвания, доказващи безопасността на препаратите съдържащи изофлавони към настоящия момент. Няма достатъчна яснота как влияят на здравето на консуматорите по-ниските концентрации на изофлавони и други хормоноподобни вещества в храните на основата на соя. Най-честите хранителни алергии са вследствие на алергични реакции към соевия протеин. Храните, съдържащи соя могат да предизвикат и кръстосана реактивност при хора, които са алергични към брезов прашец. По тази причина храните, които съдържат соя, е необходимо да бъдат етикетирани по съответния начин. Соевите продукти съдържат по-високи нива на тежки метали и други нежелани елементи, като кадмий и алуминий. Като цяло, съществуват различни пропуски в данните, особено по отношение на действителното потребление на соеви продукти, особено за тези групи от населението, които ядат повече храни на растителна основа. По тази причина цялостна оценка не може да бъде извършена, казват учените от BfR.
Фитоестрогените са клас вторични растителни вещества, които включват изофлавони, които се намират главно в бобови растения (соя). Изофлавоните се срещат в много растения, но в соята се съдържат сравнително високи нива. Те се свързват директно с естрогенните рецептори и могат да повлияят на ендокринната система. Фитоестрогените се поглъщат основно чрез консумацията на храни на основата на соя и чрез алтернативите на месни и млечни продукти растителни протеини, произведени от соя.
Федералният институт за оценка на риска съобщава, че в Германия консумацията на соеви храни, непрекъснато се увеличава. Някои хранителни добавки, предназначени за облекчаване симптомите на менопауза при жените, съдържат изолирани или обогатени изофлавони. Всички здравни претенции за изофлавони, по-специално оценките на рисковете за здравето на жените в менопауза и в постменопауза от хранителни добавки, съдържащи изолирани изофлавони, предоставени на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ) са отхвърлени. Освен това ЕОБХ счита, че е необходимо по-нататъшно повторно търсене, за да се изясни по-точно безопасността на дългосрочната употреба на препарати с изолирани изофлавони при хората.