Диетични продукти, хранене и алергени

Начало

ИНЖ. МАРИЯ ХРИСТОВА: Информация за доклад относно проект „Оценка на риска и ползите от заместване на натриев хлорид с други соли/вещества в индустриалното производство на морски продукти”

 

Източник: https://www.foodnavigator.com/Article/2022/02/01/successful-salt-cuts-in-africa-puts-pressure-on-britain-the-uk-is-lagging-behind

 

Докладът е спонсориран от Европейският орган по безопасност на храните в рамките на стипендиантската програма EU-FORA 2020/2021 и е публикуван през месец май 2022 г. в EFSA Journal. Докладът дава информация за извършено проучване относно оценката на риска и ползите от заместването на натриевия хлорид с други соли/вещества в индустриалното производство на морски продукти.

Натрият (Na) се консумира основно, като сол (натриев хлорид, NaCl). Натриевият хлорид е важна съставка, която допринася за консервирането и срока на годност на храните, както и за сензорните характеристики на храната (напр. текстура и вкус). От друга страна, повишеният прием на Na е рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания, включително инсулт и сърдечни заболявания. Действителният прием на NaCl в повечето страни надвишава препоръчителното ниво от 5 g NaCl/ден. Поради това, намаляването на NaCl е сред най-важните приоритети за здравните органи.  Световната здравна организация е приела стратегия за намаляване приема на NaCl с 30% до 2025 г., което включва и стратегията за намаляване приема на NaCl от морски дарове. Целта на проекта „Оценка на риска и ползите от заместване на натриев хлорид с други соли/вещества в индустриалното производство на морски продукти” е да се направи литературен преглед на текущите стратегии за намаляване съдържанието на NaCl в морските дарове; да оцени ползата/риска от заместване на NaCl с други вещества/съставки в морските дарове и да се докладват получените резултати. В първата фаза на проекта е извършен литературен преглед. Във втората част на проекта са извършени експериментални изследвания с пушена пъстърва, чийто продукти на пазара могат да съдържат до 4 g NaCl в 100 g. Целта на изследването е да се оптимизира процеса на производство на пушена пъстърва, като се намали съдържанието на NaCl, без да се подлагат на компромис качеството и безопасността на продукта.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК