Хранителни добавки и добавки в храни

Начало

ИНЖ. МАРИЯ ХРИСТОВА: Консерванти в храните и влиянието им върху здравето на хората

Резюме

Консервантите използвани в храните са добавки в храните, които са все още необходими, за да може да се гарантира безопасността на хранителните продукти. Те действат, като забавят развалянето на хранителните продукти и предотвратяват всякакви промени във вкуса или външния им вид, и спомагат за удължаване на срока на годност на храните. Тяхната оценка за безопасност и употреба в хранителните продукти се контролира както на европейско, така и на международно ниво.

Ключови думи: добавки в храни, консерванти, безопасност, оценка,

I.       Въведение

Консервантите са добавки в храните, които се добавят по време на процесите на производство и преработка на храните, за да се увеличи и поддържа срока на годност на преработените храни, като се унищожават микроорганизмите или за да се предотврати развалянето на храната (Thakur et.al, 2022). Регламент (ЕО) № 1333/2008 определя правилата, относно добавките в храните, включително консервантите в храните, за да се осигури ефективното функциониране на вътрешния пазар, като същевременно се гарантира високо ниво на опазване на човешкото здраве и високо ниво на защита на потребителите, включително защитата на интересите им (OJ L 354, 31.12.2008, p. 16–33).

 Техниките за консервиране на храни са били използвани още през 14-ти век, когато хората за първи път са използвали сол (осоляване) и дим (сушене), за да предотвратят развалянето на месото и рибата. В днешно време консервантите, като добавки в храните, са се превърнали в неизменна част от храната, която ядем. Въпреки редица опасения относно тяхната безопасност те са важен компонент в нашите хранителни системи.

Консервантите играят важна роля за по-дългия срок на годност на храните или по-добрия вкус. Те контролират и предотвратяват развалянето на храната, като осигуряват защита от микроорганизми (напр. бактерии, дрожди, плесени), които могат да причинят хранително отравяне. Развалянето на храната може да бъде предизвикано, както от микроорганизми, така и от химически (напр. окисление) или физически (напр. температура, светлина) фактори. Консервантите се използват и за предотвратяване на промени във вкуса на храните, а в някои случаи и на външния вид на храните. Без добавяне на консервант, някои храни могат да гранясат или да променят цвета си.

Съществува, обаче голяма обществена загриженост, че някои добавки в храните имат неблагоприятни ефекти. Тези за които се съобщава, че причиняват нежелани реакции, са някои консерванти от групата на сулфитите (E220 - Е228), бензоената киселина и нейните производни (E210 - Е213). Смята се, че могат да предизвикат астма, характеризираща се със затруднено дишане, задух, хрипове и кашлица при чувствителни  лица.

Законодателството на ЕС, регулира оценката на безопасността на консервантите и всяка една добавка в храни се етикетира върху опаковките на хранителните продукти, според тяхната категория (консервант, оцветител, антиоксидант и т.н.) с тяхното име или E-номер, за да позволи на потребителите да направят информиран избор по отношение на храните съдържащи добавки (EUFIC, 2022).

 

Целият материал можете да прочетете ТУК