Хранителни добавки и добавки в храни

Начало

ИНЖ. МАРИЯ ХРИСТОВА: СТАНОВИЩЕ на ЦОРХВ относно публикувани данни от оценка на аспартам

  1. Въведение

Министерство на земеделието и храните (МЗХ) е поискало от Центъра за оценка на риска по хранителната верига (ЦОРХВ) да предостави анализ и становище, относно публикувани наскоро от Съвместният експертен комитет по хранителни добавки (JECFA)[1] и Международната агенция за изследване на рака (IARC)[2] данни за аспартам. В полученото искане се съобщава, че JECFA, който е водещ научен орган на Световната здравна организация (СЗО) и Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО), потвърждава безопасността на аспартама на база извършен научен анализ, а IARC, която не е орган за безопасност на храните, предоставя новина в медийното пространство, която предизвиква сензация, тъй като класифицира аспартам, като възможен канцероген.

  1. Методология

Използваната методология за анализ и становище, относно публикувани наскоро от Съвместният експертен комитет по хранителни добавки (JECFA) и Международната агенция за изследване на рака (IARC) данни за аспартам е въз основа на данни от научната литература, законодателството в областта на храните в Европейския съюз (ЕС) и международни организации оценяващи безопасността на аспартам.

  1. Законодателство
  • Регламент (ЕО) № 178/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 28 януари 2002 година за установяване на общите принципи и изисквания на законодателството в областта на храните, за създаване на Европейски орган за безопасност на храните и за определяне на процедури относно безопасността на храните (OJ L 31, 1.2.2002, p. 1–24). По смисъла на Регламента, понятието „храна“ е всяко вещество или продукт, независимо дали е преработен или не, частично преработен или непреработен, който е предназначен за, или основателно се очаква да бъде приеман от хора. Храната, която не е безопасна се определя, като вредна за здравето или като негодна за консумация от човека.
  • Регламент (ЕО) № 1333/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 година относно добавките в храните (OJ L 354, 31.12.2008, p. 16–33). Регламентът определя правилата, относно добавките в храните, използвани в храните, за да се осигури ефективното функциониране на вътрешния пазар, като същевременно се гарантира високо ниво на опазване на човешкото здраве и високо ниво на защита на потребителите, включително защитата на интересите на потребителите и лоялните практики в търговията с храни. По смисъла на Регламента понятието „добавка в храната“, където се включва и аспартамът е всяко вещество, което обикновено не се консумира самостоятелно, като храна и не се използва като характерна съставка на храни, независимо дали притежава хранителна стойност или не, и чието целенасочено влагане с технологична цел в храни на етапа на тяхното производство, преработка, приготвяне, обработка, опаковане, транспортиране или съхранение води или може да се счита, че води, до прякото или непряко превръщане на това вещество или на вторичните му продукти в съставна част на тези храни.
  • Закон за храните (Oбн., ДВ, бр. 52 от 9.06.2020 г., в сила от 9.06.2020 г., изм. и доп., бр. 65 от 21.07.2020 г., в сила от 21.07.2020 г., бр. 13 от 16.02.2021 г.)

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] Съвместният експертен комитет на ФАО/СЗО по хранителните добавки (JECFA) е международен експертен научен комитет, който се администрира съвместно от Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (ФАО) и Световната здравна организация (СЗО).
[2] Международната агенция за изследване на рака (IARC) е специализираната агенция за рак на Световната здравна организация.