Диетични продукти, хранене и алергени

Начало

ИНЖ. СВЕТЛАНА САВОВА: ИНФОРМАЦИЯ: Степента на обработка на храната като критерий за нейното качество

 

В последните години отбелязваме ръст на консумацията на преработени храни, но в същото време все по-силно се налага мнението, че тези продукти са една от основните причини за незаразните заболявания.

Много малко са научните проучвания, които анализират възприятията на потребителите по отношение на преработените и особено така наречените „свръхпреработени“ храни.

През август тази години бяха публикувани резултатите от швейцарско проучване, обхващащо 498 потребители, което разглежда как възприятията на потребителите за обработена и здравословна храна са свързани със системите за класификация на храните (т.е. NOVA) и хранителната стойност на храните (т.е. Nutri-Score).

Освен това респондентите посочват как свързват степента на обработка на храната със здравословните ú качества. Резултатите показват, че потребителите имат доста негативни асоциации, свързани с преработените храни. Те използват възприеманата степен на обработка като ориентир в оценката си за здравните ползи от храната.

Въведение

Преработката на храни играе важна роля в осигуряването на безопасна и сигурна хранителна система. Технологиите, които стоят зад преработката на храните не само сведоха до минимум случаите на болести, пренасяни с храни, но също така допринесоха за по-устойчиво производство на храни чрез намаляване на хранителните отпадъци по веригата на доставки. Освен това преработката на храни направи възможно снабдяването на нарастващото световно население с достъпни хранителни продукти.

Не всички преработени храни обаче запазват висока хранителна стойност. Начините на преработка, които се използват в хранително-вкусовата промишленост, се считат за основна причина за увеличаване на затлъстяването в много страни. Многобройни проучвания, изследвали консумацията на преработени храни в различни европейски държави, включително Швейцария установяват, че преработените храни допринасят за най-малко 14% от общия прием на калории, въпреки че приемът им варира значително в Европа. Резултатите от проучванията са доста противоречиви. Някои от тях заключават, че консумацията на преработени храни, особено тези, които са свръхобработени, може да има отрицателни последици за здравето, като наднормено тегло и затлъстяване, сърдечно-съдови заболявания и рак. Други не откриват връзка между високия индекс на телесна маса /на ниво държава/ и консумацията на силно преработени храни.

Изследователите въвеждат „свръхобработени храни“ (UPFs), като понятие, отнасящо се до храни с ниска хранителна стойност.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК