Замърсители по хранителната верига

Начало

ИНЖ. СВЕТЛАНА САВОВА: Информация за микропластмаси и свързани с тях замърсители в храни и напитки

През последното десетилетие повсеместното присъствие на микропластмаси в екосистемите се превръща в актуална и широко обсъждана тема. Към настоящия момент микропластмасите се разглеждат като източник на значително замърсяване на околната среда, както във водните, така и в сухоземните системи.

Този проблем се превръща в отправна точка за екип от учени, включващ представители на научни институти в Шри Ланка, Индия и Австралия, които насочват вниманието си към замърсяването на храни и напитки с микропластмаси. Техният труд е публикуван през април 2022 г. и показва един по-задълбочен поглед към глобалния изследователски напредък, като предизвикателство за бъдещите изследователи по целия свят (1).

Микропластмасата се използва широко като основна суровина в производството на продукти за лична хигиена: пасти за зъби, ексфолианти за лице, лакове за нокти, бои и др., се съобщава в проучването. Въпреки това, в повечето развити страни; Австралия, Канада, Италия, Корея, Нова Зеландия, Швеция, Обединеното кралство и САЩ, използването на първична микропластмаса[1] във фармацевтични продукти и продукти за лична хигиена е забранено. Вторичната микропластмаса се образува при разграждането на големи количества пластмасови отпадъци, но нейната употреба и разпространение в околната среда, зависят от стратегиите за управление и политиките на конкретна държава или регион.

Попадането на микропластмаси в човешкия организъм става главно чрез храни и напитки. Установено е, че повечето от градските водоизточници са замърсени с микропластмаси, поради изхвърлянето на отпадъчни води и инфилтрат от сметищата. В света съществува тенденция за увеличаване на приема на микропластмаса, вследствие на замърсената водопроводна мрежа.

В опаковките на повечето храни и напитки се използват различни пластмасови материали, бутилки или контейнери.

Замърсяването на въздуха с микропластмаса, особено в градските центрове, напоследък също се превръща в проблем, поради наличието им както във вътрешната, така и във външната атмосфера. Поради това хранителните продукти, които се предлагат на открито (храна, зеленчуци, плодове), могат потенциално да бъдат замърсени с микропластмаса от въздуха.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] Като първична пластмаса се определят тези пластмасови микрочастици, които вече се произвеждат в малки размери. Това например могат да бъдат основи за пелети, които осигуряват основния материал за производство на пластмаса или представляват компонент на козметиката.