Замърсители по хранителната верига

Начало

ИНЖ. СВЕТЛАНА САВОВА: Рискове за здравето, свързани с етилен оксид

При осъществяване на мониторинг на различни храни и хранителни съставки като сусамови семена, подправки или добавки в храните, компетентните органи на Германия откриват остатъци от етилен оксид и от продукта на неговото преобразуване: 2-хлороетанол. Използването на етилен оксид е забранено при производството на храни, тъй като веществото може да има мутагенни и канцерогенни ефекти. Продуктът на преобразуване - 2-хлороетанол - е предмет на предварителна оценка на риска от Германския федерален институт за оценка на риска (BfR).  поради това, че данните за 2-хлороетанола са недостатъчни и непълни, здравният риск за потребителите, свързан с него е оценен като подобен на този на етилен оксида.

 

Под формата на въпроси и отговори BfR представя възможните рискове за здравето в резултат на наличието на етилен оксид и 2-хлороетанол в храната.

 

  1. Какво представлява етилен оксидът?

Етилен оксидът (накратко EtO или EO) е безцветен, силно запалим, много реактивен газ със сладка миризма, който убива бактерии, вируси и гъбички. В околната среда и различните култури, той се превръща в 2-хлороетанол. Превръщането на етилен оксида в 2-хлороетанол е сравнително бърз процес. По тази причина в растенията и в храните, произведени от тях, обикновено се открива само 2-хлоретанол. Самият 2-хлороетанол от своя страна е безцветна течност със слаба сладникава миризма.

 

  1. Кои са източниците на 2-хлоретанола? Може ли той да постъпи в храната от друг източник, освен етилен оксида?

Следи от 2-хлоретанол, т.е. в диапазона на границата на количествено определяне (LOQ), могат да се появятв резултат освен от третиране с етилен оксиди от кръстосано замърсяване по време на производството. Възможно е образуването на 2-хлороетанол и от други хлор-съдържащи химични вещества.

 

  1. Какво е приложението на етилен оксида?

Етилен оксидът се използва в растителната защита, а също и като дезинфектант. Използването на етилен оксид в продукти за растителна защита е разрешено в Европейския съюз (ЕС) до 1991 г. Освен това, до 2011 г. веществото се използва и в ЕС за фумигация на храни и фураж, предпазвайки ги от гъбична и бактериална атака по време на транспортиране и съхранение. От 2011 г., всички приложения на етилен оксид в храни и фуражи са забранени. Използването на етилен оксид в биоциди вече е разрешено само в областта на дезинфекцията и стерилизацията извън хранителния сектор, като например за стерилизация на медицински изделия.

 

  1. Защо е забранено използването на етилен оксид при производството и съхранението на храни в рамките на Европейския съюз и какво означава това?

Етилен оксидът има мутагенни и канцерогенни свойства и поради това може да бъде генотоксичен или канцерогенен. Тъй като, той е дефиниран като "канцероген без прагова стойност", не е възможно да се определи ниво на прием без риск за здравето. Поради това, остатъци от веществото в храната се считат за нежелателни. При лабораторните анализи в хода на официалния контрол етилен оксидът и неговият продукт на преобразуване 2-хлороетанол, се докладват като сумарен параметър. Съответно храни, в които етилен оксид или 2-хлороетанол са открити над границата на количествено определяне (LOQ), не се допускат на пазара. Границата на количествено определяне, т.е. количеството, над което етилен оксидът или 2-хлороетанолът могат да бъдат надеждно открити в храната, е 0,02 милиграма (mg), 0,05 mg или 0,1 mg на килограм (kg) храна, в зависимост от вида на храната.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК