ИНЖ. СВЕТЛАНА САВОВА: Учени от германския Федерален институт за оценка на риска анализират трудностите при оценката на безопасността на храни, съдържащи алкенилбензени
Билките и подправките са неизменна част от храната на хората. Но, те могат естествено да съдържат вещества, като алкенилбензените, които могат да имат неблагоприятен ефект за човешкото здраве. В своя статия учени от Германския институт за оценка на риска (German Federal Institute for Risk Assessment, BfR) обобщават и анализират наличните познания, както и неизвестностите, възпрепятстващи цялостната оценка на неблагоприятните ефекти върху човешкото здраве, настъпващи вероятно в резултат на консумация на храни, съдържащи алкенилбензени, особено съсредоточавайки се върху генотоксичните съединения като сафрол, метилевгенол и естрагол.
В статията се отбелязва, че алкенилбензените са естествено срещащи се вторични растителни метаболити, които присъстват основно в различни билки и подправки, като семена от босилек или копър. Алкенилбензените, като сафрол, метилевгенол и естрагол могат да бъдат установени в различни храни, когато тези билки и подправки (или екстракти от тях) се използват при производството на храни. С по високо съдържание на алкенилбензени често се характеризират етерични масла или други хранителни продукти, получени от гореспоменатите билки и подправки, като песто, съдържащо босилек или растителни хранителни добавки. Докато сафрол или метилевгенол са известни като генотоксични и канцерогенни, токсикологичното значение на други алкенилбензени (напр. апиол) по отношение на човешкото здраве остава доста неясно.
Алкенилбензените се срещат предимно като вторични растителни метаболити в различни билки и подправки (напр. босилек, копър и магданоз), но също присъстват - макар и в по-ниски нива в селскостопански култури, например в домати и ябълки. Алкенилбензените са компоненти на етеричните масла. Поради това в хранителните продукти могат да се открият високи концентрации от тях, вследствие на употреба на ароматни части на гореспоменатите билки и подправки (напр. чай от копър, песто, съдържащо босилек, и растителни хранителни добавки). Тъй като алкенилбензените имат силни ароматни свойства, те се използват и като ароматизиращи вещества в храни и като аромати в козметиката. Няколко алкенилбензена, като сафрол, метилевгенол и естрагол са известни като токсични и най-важните токсикологични крайни точки включват генотоксичност и канцерогенност, при което токсичността не се причинява от изходните съединения сами по себе си, но чрез техните силно реактивни метаболити.