Материали в контакт с храни, ензими и ароматизанти

Начало

ИНЖ. СВЕТЛИН СТЕФАНОВ: ИНФОРМАЦИЯ за научно становище на ЕОБХ относно оценка на безопасността на хранителния ензим α-амилаза, произведен от генетично модифициран щам Bacillus licheniformis NZYM-BC

Хранителният ензим-амилаза (4-a-δ-глюкан глюканхидролаза; EC 3.2.1.1) се произвежда от генетично модифициран (ГМ) щам Bacillus licheniformis NZYM-BC от фирма Novozymes A/S. Показано е, че производственият щам отговаря на статута на квалифицирана презумпция за безопасност (QPS)[1], който е статут на безопасност, даден от Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ).

 Хранителният ензим не съдържа жизнеспособни клетки на производствения организъм и неговата ДНК. Той е предназначен за използване в шест процеса на производство на храни, а именно: обработка на нишесте за производство на глюкозни сиропи и други нишестени хидролизати, производство на дестилиран алкохол, производство на бира, производство на продукти на зърнена основа, производство на рафинирана и нерафинирана захар и обработка на плодове и зеленчуци за производство на сокове. Тъй като, остатъчните количества от органичната материя в състояние на суспензия total organic solids (TOS) на ензима се отстраняват чрез дестилация и чрез стъпките на пречистване, прилагани по време на производството на глюкозни сиропи, експозицията на TOS чрез храната не е изчислена за тези два процеса на производство на храни. За останалите четири процеса, експозицията на TOS на ензима чрез храните се изчислява максимум до 0,05 mg TOS/kg телесно тегло (т.т) на ден за населението на Европейския съюз (ЕС). Тестовете за генотоксичност не предизвикват опасения за безопасността. Изследвано е сходството на аминокиселинната последователност на хранителния ензим с тези на известни алергени и е намерено едно съвпадение.

 Панелът Food Contact Materials, Enzymes and Processing Aids (CEP) на ЕОБХ счита, че при предвидените условия на употреба, рискът от предизвикване на алергична сенсибилизация и реакции на свръхчувствителност, в резултат на хранителна експозиция не може да бъде изключен, но вероятността да се случи се счита за ниска. Въз основа на предоставените данни, Панелът CEP заключава, че този хранителен ензим не поражда опасения за безопасността при предвидените условия на употреба.

 

Въведение

            Настоящият регламент Регламент (ЕО) № 1332/2008[2] се прилага за ензимите, които се добавят към храната, за да изпълняват технологична функция при производството, преработката, приготвяне, обработка, опаковане, транспортиране или съхранение на такива храни, включително ензими, използвани като помощни средства за обработка. Регламент (ЕО) № 1331/2008[3] установява процедурите на ЕС за оценката на безопасността и за разрешаване на добавки в храни, ензими в храни и ароматизанти в храните.

Всички ензими в храните, които се предлагат на пазара на EС, трябва да преминат оценка за безопасност, извършвана от ЕОБХ и процедура по разрешаване, посочена в Регламент (ЕО) № 1331/2008.

 

Източник на хранителния ензим

α-амилазата се произвежда с генетично модифицираната бактерия B. licheniformis щам NZYM-BC, който е депозиран в Германската колекция от микроорганизми и клетъчни култури (DSMZ, Германия). Щамът е идентифициран като B. Licheniformis.

Видът B. licheniformis е включен в списъка на организмите, за които може да се прилага квалифицираната презумпция за безопасност (QPS), при условие че липсата на придобити гени за антимикробна резистентност и токсигенната активност са проверени за използвания специфичен щам. Щамът не показа цитотоксична активност.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] EFSA BIOHAZ Панел (EFSA Панел за биологични опасности),2020г. Научно становище относно актуализирането на списъка с препоръчани от QPS биологични агенти, умишлено добавени към храни или фуражи, както е нотифицирано до EFSA (2017–2019 г.). EFSA Journal 2020;18(2):5966,стр 56 https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.2903/j.efsa.2020.5966
[2] Регламент (ЕО) № 1332/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 г. относно хранителните ензими и изменение на Директива 83/417/ЕИО на Съвета, Регламент (ЕО) № 1493/1999 на Съвета, Директива 2000/13/ЕО, Директива 2001/112/ЕО на Съвета и Регламент (ЕО) № 258/97. ОВ L 354, 31.12.2008 г., стр. 7–15.
[3] Регламент (ЕО) № 1331/2008 на Европейския парламент и на Съветаот 16 декември 2008 година за установяване на обща разрешителна процедура за добавките в храните, ензимите в храните и ароматизантите в храните OJ L 354, 31.12.2008, p. 1–6