Материали в контакт с храни, ензими и ароматизанти

Начало

ИНЖ. СВЕТЛИН СТЕФАНОВ: Тенденции в ядливите опаковъчни фолиа в храните

 

                             

Хранителните опаковки имат основна роля за защитата на хранителните продукти. Традиционно получените от петрол полимери са най-широко използвани като за опаковъчни материали.

Съвременните потребители обаче са по-загрижени за въздействието на тези синтетични полимери върху околната среда и опасностите за здравето. Това налага търсенето на алтернативен опаковъчен материал с уникални биоразградими и възобновяеми характеристики.

Ядивните покрития/филм се считат за решение за замяна на тези пластмаси с естествено налични биомакромолекули, като полизахариди, протеини и липиди. Извършени са огромен брой проучвания по целия свят, за да се изследва пълния потенциал на ядивните филми като хранителни опаковки. Констатациите трябва да бъдат консолидирани за по-нататъшно развитие на тази актуална изследователска област [1]. 

 

Въведение

Основните функции на опаковките на храни включват защита на храната, информативност за потребителя и удобство. Напредъкът в индустриализацията води до рязко нарастване на използването на пластмаса за опаковане на храни. 

Производството на пластмаса в света е достигнало до 380 милиона тона и е показало рязко увеличение през последните няколко десетилетия, като 40% от произведената пластмаса намира приложение в опаковането. Въпреки, че пластмасата е доста удобна като опаковъчен материал, поради ниската си цена, висока механична якост, удобство при формоване, възможност за топлинно запечатване и ниско тегло, огромната употреба на пластмасов опаковъчен материал може да доведе до неблагоприятни ефекти върху околната среда.  Пластмасовите отпадъци практически не се разграждат, а унищожаването на пластмаса чрез изгаряне може да произведе силно токсични газове. По тази причина, пластмасата се счита за най-значимата заплаха за замърсяването на земята.

Нуждата от намирането на алтернативни опаковъчни материали, които осигуряват увеличен срок на годност, с добро качество и по-малко въздействие върху околната среда, са от решаващо значение в индустрията за опаковане на храни. 

Ядивните опаковки  - традиционно се използват за подобряване на външния вид и консервирането на храните и привличат значително внимание през последните няколко десетилетия, поради възможността за частично заместване на небиоразградимите синтетични опаковъчни материали.

Основната роля на ядивният филм/фолио е контролирането на загубата на влага и намаляването на скоростта на неблагоприятните химически реакции, за да се подобри качеството и безопасността на широка гама от преработени и пресни храни. Включването на различни хранителни добавки като антимикробни средства, антиоксиданти, аромати и оцветители в ядливата филмова матрица допълнително разширява приложенията. Въпреки това, пропускливостта и механичните свойства на ядивният филм не са наравно с конвенционално използваните синтетични пластмасови филми [1]. 

Ядивните филми са материали, предварително оформени като тънък филм, от който в последствие е произведена опаковка. Ядивните покрития са разтворими състави, нанесени върху хранителни повърхности, така че тънък слой годен за консумация филм се образува директно върху хранителната повърхност или между различни слоеве от компоненти, за да се предотврати миграцията на влага, кислород и разтворени вещества в храната.

Ядивното покритие се дефинира като тънък слой ядивен материал, оформен върху храна, докато ядивният филм е предварително оформен тънък слой ядивен материал, поставен върху или между хранителните компоненти. Ядивните филми са идентифицирани като здравословен източник на защита на храната от различни елементи, тъй като те са естествени, евтини и възобновяеми. [2]

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

Източник:
[1]. Ajesh Kumar V, Muzaffar Hasan, Shukadev Mangaraj, Pravitha M, Deepak Kumar Verma, Prem Prakash Srivastav, Trends in Edible Packaging Films and its Prospective Future in Food: A Review, Applied Food Research, Volume 2, Issue 1, 2022, 100118, ISSN 2772-5022,  
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2772502222000786?via%3Dihub#bib0148
[2]. Ядивни филми - производство и приложение, проф. д-р инж. Стефан Стефанов; Университет по хранителни технологии -Пловдив; Сборник доклади Научно-техническа конференция „Опаковки – тенденции в развитието и приложението“, 30 септември 2022 година, Пловдив ISSN 2603 – 4743;
https://hst.bg/Sbornik_opakovki_rendencii_v_razvitieto_i_prilojenieto_2022.pdf