ИНЖ.ДАНИЕЛА НОВАКОВА: НАУЧНА ИНФОРМАЦИЯ: Увеличаване на зоонозните заболявания в ЕС: случаите на листериоза достигат най-високи нива от 2007 г. насам, според доклада „One Health“ 2023
През 2023 г. случаите на листериоза достигат най-високото си ниво от 2007 г. насам, докато кампилобактериозата и салмонелозата продължават да бъдат най-често съобщаваните зоонозни заболявания в ЕС. Общият брой на докладваните случаи на зоонозни заболявания при хора се е увеличил, но огнищата, причинени от храни, показват лек спад. Това са основните резултати от годишния доклад за зоонозите в ЕС, публикуван от Европейския орган за безопасност на храните (EFSA/ЕОБХ) и Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC), озаглавен „Едно здраве“ (One Health).
Източник: EFSA
Системата за мониторинг и събиране на информация относно зоонозите в Европейския съюз (ЕС) е базирана на Директива 2003/99/ЕО[1]. Тази директива задължава държавите-членки да събират сравними данни относно зоонози, агенти, които причиняват тези заболявания, антимикробна резистентност и огнища, свързани с храни. Освен това, държавите-членки са отговорни за оценка на тенденциите и източниците на тези агенти и на възникналите огнища на тяхна територия. Тези страни подават годишен доклад на Европейската комисия (ЕК) до края на месец май всяка година, в който обобщават събраните данни. След това ЕК изпраща тези доклади на Европейския орган за безопасност на храните (EFSA), който има за задача да анализира и публикува годишните обобщени доклади на ЕС. През 2004 г. ЕК възлага на EFSA създаването на електронна система за докладване и база данни за мониторинг на зоонози.
В доклада (One Health) са представени резултатите от мониторинга на зоонозите, проведен през 2023 г. в 27 държави-членки, Обединеното кралство (Северна Ирландия) и 10 държави извън ЕС. Той включва набор от комуникационни инструменти, които осигуряват обширна информация за различни патогени. Сред тези инструменти са историческите карти, които предоставят обща информация за различните зоонози и тяхната епидемиология. Те включват детайли за характеристиките на патогените, техните източници и начините на заразяване на хора и животни. Картите също така показват какви заболявания причиняват тези микроорганизми и как може да се предотврати тяхното разпространение. Допълнително, историческите карти илюстрират мониторинговите дейности, които се изпълняват в ЕС, и подчертават ролята на EFSA в тези процеси. Те включват различни динамични елементи като карти, изображения, текст и мултимедийни функции.
Друг инструменти, използван от EFSA, са таблата за управление, които осигуряват интерактивни платформи за анализ на данни, събирани ежегодно от различни държави-членки и докладващи страни. Те предоставят възможност за търсене на данни и показват обобщена статистика за мониторинга на патогените, представена чрез диаграми, графики и карти. Таблата за управление са фокусирани върху основни категории храни и животни, като предоставят подробна информация относно разпространението на патогените и свързаните с тях рискове за общественото здраве.
Анализът на данните, докладвани на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията (ECDC) през 2023 г., показват, че случаите на листериоза в Европа продължават да се увеличават за всички държави-членки, представили данни от техните дейности за мониторинг на зоонозите.
Целият материал можете да прочетете ТУК
[1]Директива 2003/99/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 17 ноември 2003 година относно мониторинга на зоонозите и заразните агенти, причиняващи зоонози, за изменение на Решение 90/424/ЕИО на Съвета и за отмяна на Директива 92/117/ЕИО на Съвета, OJ L 325, 12/12/2003г., стр. 31—40