КРАСИМИР ИВАНОВСКИ: Данни от информационната система на ЕС за обявяване на някои особено опасни болести по животните (ADIS) за периода 17.07 – 23.07.2025 г.
Епизоотична обстановка в България, съседни страни и ЕС
Информационната система на ЕС за болестите по животните (ADIS) се регулира от Регламент (ЕС) 2016/42 и е предназначена да регистрира и документира развитието на ситуацията с важни инфекциозни болести по животните. Това е инструмент за управление на болести, който осигурява незабавно уведомяване, както и подробна информация за огнища на най-важните болести по животните в страните на равнището на ЕС. Системата ADIS има пряко въздействие върху търговията с живи животни и продукти от тях, както за вътрешния пазар, така и за международната търговия с трети страни.
За периода 17.07. – 23.07.2025 г. по данни от информационната система за болестите по животните (ADIS) са регистрирани следните заболявания:
През разглеждания период от време България е докладвала 41 огнища на шарка при овце и кози в областите Казанлък, Родопи, Калояново, Свиленград, Брезово, Съединение, Садово, Раковски, Марица и Първомай. В сравнение с предходните седмици се наблюдава значително повишение на броя огнища – от първоначално регистрираните 3 огнища в периода 26.06-02.07.2025 г. до 41 огнища през настоящия период (фиг. 1).
фиг. 1
По отношение на държавите, с които България има общи граници, данните на регистрираните заболявания са следните:
Гърция е докладвала 25 огнища на шарка при овце и кози и 2 огнища на западнонилска треска. Румъния е докладвала 15 огнища на африканска чума при домашни свине, 1 огнище на африканска чума при диви свине, 7 огнища на шарка при овце и кози и 3 огнища на бяс. Северна Македония е докладвала 4 огнища на син език (BTV 8). Турция е докладвала 10 огнища на антракс, общо 92 огнища на шап от субтипове (O, A, SAT1, SAT2, и нетипизиран), 21 огнища на шарка при овце и кози и 2 огнища на западнонилска треска.