Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

КРАСИМИРА ЗАХАРИЕВА: НАУЧНА ИНФОРМАЦИЯ: Общ доклад относно национални планове за действие в духа на стратегията „Едно здраве“ на държавите членки срещу антимикробната резистентност

Антимикробната резистентност (АМР) е бавна и тиха пандемия, която представлява сериозна заплаха за здравето и икономиката по света, изискваща спешни глобални действия. Докладът на O’Neill от 2016 г. изчислява, че до 2050 г. ще са изложени на риск до 10 милиона живота годишно и икономическите разходи и щетите ще възлизат на общо 100 трилиона щатски долара, ако не се намерят проактивни решения за забавяне на възхода на АМР. Неотдавна световната тежест, дължаща се на АМР, се оценява на 1,27 милиона смъртни случая на година. Има глобален консенсус, че без решителни действия, в световен мащаб, светът се насочва към пост-антибиотична ера, в която често срещаните инфекции могат отново да убият.

Глобалният план за действие (GAP) от 2015г. относно АМР предостави рамката за разработване на национални планове за действие (НПД), в които са определени ключови действия, структурирани в 5 стратегически цели.

 

 

Фиг. 1: Стратегически цели, заложени в глобалния план за действие срещу АМР

 

В Европейския съюз (ЕС) заключенията на Съвета от 2016г. призовават държавите членки да въведат до средата на 2017г. НПД, основани на стратегията „Едно здраве“ и в съответствие с целите на GAP. В заключенията на Съвета също така се призовава за нов и всеобхватен план за действие на ЕС относно АМР, основан на стратегията „Едно здраве“. Ефективно планът за действие на ЕС срещу АМР „ Едно здраве“ от 2017 г. предоставя рамка за непрекъснати и по-всеобхватни действия за намаляване на появата и разпространението на АМР и за подкрепа на разработването и наличието на нови ефективни антимикробни средства.

В заключенията на Съвета от 2019 г. са разгледани допълнително необходимите характеристики на националните планове за действие, за да се гарантира, че всички съответни инициативи, допринасящи за борбата с АМР, се осъществяват в съгласувана рамка, която увеличава максимално въздействието на всяко предприето действие.

Относно околната среда и връзката й с антимикробната резистентност като нововъзникващ проблем се изтъква замърсяването, причинено от фармацевтичното производство, който проблем и по-специално рисковете, свързани с АМР за околната среда и човешкото здраве, не бива да бъдат неглижирани.

През 2020 г. и като част от своята стратегия „От фермата до трапезата“ Комисията си постави за цел да намали общо с 50 % продажбите на антимикробни средства в ЕС за селскостопански животни и аквакултури до 2030 г. Заключенията на Съвета са, че са необходими последващи стъпки за превръщането на ЕС в регион с най-добри практики в борбата с антимикробната резистентност (2019/C 214/01). Намаляването с 50% би довело до обща средна стойност за ЕС от 59,2 mg/PCU.

В настоящият изготвен от СЗО доклад се обобщава прегледът на националните планове за действие на държавите членки на Европейския съюз, съобразно стратегията „Едно здраве“ (АМР), считано от 1 септември 2021 г. Този преглед е проведен от Генерална дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ на Европейската комисия между 1 септември 2021 г. и 31 май 2022 г. В доклада също така са изброени действията на Комисията за подпомагане на държавите членки в борбата им срещу АМР.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК