Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

КРАСИМИРА ЗАХАРИЕВА: Наблюдение на антимикробната резистентност в Европа през 2022 г.

Антимикробната резистентност (AMР) е глобално предизвикателство и приоритет за Европейския съюз (ЕС). Всяка година има над 670 000 инфекции, дължащи се на резистентни на антибиотици бактерии в Европейския съюз / Европейското икономическо пространство (ЕС/ЕИП) и приблизително 33 000 души умират, като пряка последица от тези инфекции. Следователно усилията за предотвратяване и контрол на AMР са жизненоважни за Европа. Наблюдението на AMР е неразделна част от тези усилия. Без наблюдение нямаше да се знае много за степента на AMР и къде да бъдат насочени усилията на заинтересованите страни. Наблюдението позволява проследяване на постоянно променящата се ситуация и предприемане на своевременни и адекватни действивия и мерки, когато е необходимо. Наблюдението има своите силни страни, но и своите ограничения. Въпреки че резултатите позволяват да се следят тенденциите в разпространението и нивата на АМР, тези резултати не са хармонизирани и трябва да се тълкуват с повишено внимание в цяла Европа (вариациите са както във времето, така и според държавата). Въпреки това, наблюдението предоставя основна информация, която може да се използва за справяне с предизвикателствата, породени от AMР и да помогне на организациите на общественото здравеопазване и заинтересованите страни в Европа и по света да продължат борбата срещу AMР – битка, която не може да бъде загубена.

Непрекъснатото събиране на данни от мониторинга на AMР изисква значителни усилия. Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) и Европейската мрежа за наблюдение на антимикробната резистентност (EARS-Net), както и Европейският орган по безопасност на храните (EFSA) и СЗО са основните институции, които събират, анализират и обобщават в годишни общодостъпни доклади информацията от всики ДЧ. Тези съвместни доклади са съществен елемент от текущите усилия за наблюдение и превенция на АМР в Европа, с цел предприемане на последващи действия срещу АМР. ECDC, FAO, OIE, WHO, EFSA са само част от организациите, ангажирани да гарантират, че превенцията и контролът на AMР остават един от основните им приоритети, както чрез предоставяне на научни доказателства чрез мониторинг, така и чрез подкрепа на ключови действия за общественото здраве. През последните години ECDC работи с Европейския орган за безопасност на храните и Европейската агенция по лекарствата за изготвяне на съвместни междуведомствени доклади относно интегриран анализ на консумацията на антимикробни агенти и появата на AMР при бактериални изолати от хора и продуктивни животни, в ЕС/ЕИП от гледна точка на подхода «Едно здраве». ECDC също така работи за интегриране в диагностичната схема на пълния геномен секвентен анализ и базиран на данните от WGS мониторинг на мултирезистентни бактерии от значение за общественото здраве чрез Европейската мрежа за наблюдение на гените за антимикробна резистентност. Първата фаза на наблюдението включваше карбапенемаза продуциращи Enterobacterales.

Не на последно място от 2008 г. ECDC координира инициативата за Европейския ден на осведомеността за антибиотиците, който се отбелязва всяка година на 18 ноември, за да се повиши осведомеността относно необходимостта от разумна употреба на антибиотици и превенцията и контрола на AMР като цяло.

Изводът е, че всеки – включително политиците, здравните специалисти, пациентите и правителствените и неправителствени организации – трябва да играе роля в справянето със заплахата за общественото здраве от AMР. Всички трябва да продължат да работят заедно като партньори и заинтересовани страни. Информацията в тези годишни доклади предоставя основа за планиране на действия на всички нива, за да се отговори на предизвикателството - AMР. Има нужда от сериозни инициативи за изработване на политики за предотвратяване разпространението на инфекциозни заболявания и появата на AMР, както и от разработването и прилагането на програми за управление на антимикробните средства и засилена подкрепа за разработването и пускането на пазара на нови антимикробни средства. На индивидуално ниво всеки може да играе роля в запазването на ефективността на антибиотиците, като биват използвани разумно и бъдат прилагани подходящи мерки за превенция и контрол, за да се предотврати или поне ограничи разпространението на инфекциозни заболявания, както и разпространението на AMР.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК