Красимира Захариева: Потенциал на растителните екстракти като алтернатива на антибиотичното лечение и справяне с АМР
Инфекциозните заболявания са водещата причина за смъртта в световен мащаб и това се превръща в глобален проблем. Широкото използване на антибиотици при лечението на бактериални инфекции е довело до появата и разпространението на резистентни щамове. Дори много ниски концентрации на антибиотици, пуснати в околната среда, могат да „обогатят“ популацията от резистентни бактериални щамове. Налице е неотложна необходимост от разработване на нови терапевтични средства, нови практики и нови антимикробни стратегии за лечение на инфекциозни заболявания, причинени от мултирезистентни микроорганизми. Това е засилило търсенето на нови терапевтични средства срещу гъбични, паразитни, бактериални и вирусни инфекции. Откриването на нови антибактериални съединения като подходящи заместители на конвенционалните антибиотици може да бъде възможно решение на този проблем.
В продължение на много години различни химически и синтетични съединения се използват като антимикробни средства в храните, за да се намали честотата на хранителни отравяния и разваляне на храната, както и за контрол на растежа на патогенните микроорганизми. Широко разпространената безразборна употреба на химически консерванти обаче доведе до много екологични и медицински проблеми, включително свръхчувствителност, алергични реакции и потискане на имунната система, което налага търсене на достъпни стратегии¬, лесни за прилагане и нетоксични. Има два основни начина на откриване на нови лекарствени средства: Първата е чрез използването на химичен синтез за фармацевтични цели, а втората е използването на естествени продукти като основа за откриване на нови терапевтични средства.
Развитието на бактериална резистентност към много съществуващи антибиотици има сериозни последици. Антибиотиците са предназначени да убиват патогенните бактерии, които след това се адаптират към антибиотиците, което ги прави по-малко ефективни и водещи до антибиотична резистентност чрез редица механизми.
Антимикробни средства от растителни източници:
Растителните масла и екстракти са използвани за голямо разнообразие от цели в продължение на много години. Напоследък те предизвикват широко разпространен интерес като източник на естествени антимикробни съединения. Етеричните масла (ЕО) и растителните екстракти са от особен интерес, тъй като те са относително безопасни, увеличават срока на годност на храните, и са широко приети от потребителите и имат потенциала да бъдат използвани почти във всяка промишленост.
Екстракти от растения:
Традиционно хората използват сурови екстракти от различни части на растенията като лечебни агенти. Растителни екстракти също са били използвани за лечение на инфекциозни заболявания, причинени от антибиотик-резистентни микроорганизми. Всъщност билковите лекарства са получили много внимание като източници на полезни съединения, тъй като се счита, че са издържали теста на времето, и са относително безопасни за човешка употреба и са¬ щадящи околната среда. Те също са икономични¬ и лесно достъпни. Не на последно място, природните продукти са с огромно химично разнообразие¬ и биха могли да предоставят възможност за създаване на нови лекарства. Те могат да се използват като източник на чисти съединения или като стандартизирани растителни екстракти. Всички части или всяка част от растението, като кора, листа, корени, семена и стъбла, могат да бъдат вложени при създаване на нов фармацевтичен продукт, тъй като повечето притежават антимикробни свойства.
фиг. 1: Разпределение на всички части от растенията, които биха могли да бъдат употребени като лечебни терапевтични средства, съобразно наличната литература
Растенията произвеждат вторични метаболити, които могат да инхибират бактерии, гъби, вируси и вредители. Съществува общ консенсус, че вторичните метаболити в растителните екстракти могат да инхибират Грам-положителните бактерии повече от Грам отрицателните¬ бактерии, т.е. Грам-положителните бактерии¬ са по-податливи на растителните екстракти. Тази разлика е просто следствие от разликата в структурата на клетъчната стена между тези основни класове бактерии. Клетъчната стена на Грам-отрицателните бактерии е заобиколена от допълнителна липополизахаридна мембрана, която осигурява хидрофилна повърхност и функционира ¬като бариера за пропускливост за много растителни екстракти. Това обаче не винаги е вярно, тъй като някои растителни екстракти инхибират Грам-отрицателните бактерии повече от Грам-положителните бактерии.