Красимира Захариева: Утежняване на последиците от климата. Затопляне и антибиотична резистентност и проблем с продоволствената сигурност
Бактериите са развили различни механизми, за да оцелеят в среда с антибиотична резистентност. Температурата е както ключов фактор, който засяга оцеляването на бактериите в присъствието на антибиотици, така и характеристика на околната среда, която нараства драстично поради изменението на климата. Поради това е навременно и важно да се следят връзките между температурните промени и селективния натиск на антибиотичната резистентност. Необходимо е прилагане на мултидисциплинарен, многостепенен подход, за да се разбере напълно как температурните промени допринасят за кризата с антибиотичната резистентност.
Човечеството в последните десетилетия бързо е загубило голяма част от възможностите за лечение на бактериални инфекции. Това се дължи най-вече на патогени, развиващи резистентност към важни класове антимикробни средства. Например някои щамове на Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa и Klebsiella pneumoniae са развили резистентност към всички известни антимикробни лекарства (Souliet al., 2008). Тази резистентност има тежки последици, като например резистентна на лекарства туберкулоза, която води до над 200 000 смъртни случая в световен мащаб, като повече от 2000 смъртни случая са причинени от мултирезистентна на лекарства туберкулоза (СЗО, 2019). Като цяло, мултирезистентните бактериални патогени причиняват най-малко 700 000 смъртни случая в световен мащаб годишно. Очаква се смъртните случаи, дължащи се на резистентност към антимикробни средства, да нараснат до 10 милиона в световен мащаб, годишно до 2050 г.
Таблица 1: Брой смъртни случаи по региони, причинени от резистентни бактерии