Красимира Захариеваа: Listeria monocytogenes като основен хранителен патоген, наличие на гени за резистентност и нови молекулярни методи за диагностика на листериоза
Listeria monocytogenes е повсеместен хранителен патоген, свързан с високата хоспитализация и огнищата на болести, пренасяни чрез храна. В световен мащаб. L. monocytogenes причинява листериоза при хората и животните и може да се изолира от много хранителни матрици, основно месни, рибни и млечни продукти. Тези бактерии също се считат за потенциален източник на замърсяване за охладени и морски хранителни продукти и непастьоризирани млечни продукти и са открити при скорошни огнища и спорадични случаи на листериоза. В млекодайното направление стада крави замърсената техника за доене на кравите, които са в пряк контакт с вимената на животните често служат като потенциален източник за предаване на L. monocytogenes. В съответствие с това при хора, които са пряко ангажирани с гледане на животните, колене и транжиране на месо, първично производство на млечни и месни продукти, основно са докладвани три клонинга L. monocytogenes, хипервирулентни клонинги (CC1) и хиповирулентни клонинги (CC9 и CC121). Патогенността на L. monocytogenes се определя до голяма степен от група гени, отговорна за вирулентността. Щамовете на L. monocytogenes от млекодайни стада носят редица маркери за вирулентност, включително островите за патогенност на Listeria (LIPI) 3 и LIPI-4, които са свързани с тежки инфекции при човека. Факторите на вирулентност са свързани с ключови стадии на адхезия, инвазия, размножаване, подвижност и междуклетъчно разпространение в клетките гостоприемници и следователно играят ключова роля за вирулентността и резистентността. Основните детерминантни гени за вирулентност включват вътрешни, кодирани от inlA, inlC и inlJ гени, листериолизин, кодиран от hlyA ген, актин кодиран от actA ген и свързания с инвазивността протеин, кодирани от iap ген. Гените за вирулентност hlyA, plcB и prfА са открити в щамове на L. monocytogenes от кръвни и млечни изолати. Освен това генът prfA за вирулентност е транскрипционен активатор, идентифициран сред патогенните L. monocytogenes. Образуването на биофилм също така обикновено се свързва с L. monocytogenes изолати от мляко и млечни продукти, които носят различни гени за вирулентност и резистентност към антибиотици.
По стандарт диагнозата листериоза се основава предимно на изолиране и биохимично характеризиране на патогенния причинител, което отнема много време. Молекулярните подходи като PCR и мултиплексен PCR (MPCR) осигуряват бързи и с висока специфичност техники за диагностициране на L. monocytogenes, насочени към специфични гени.
Listeria monocytogenes е Грам-положителен, факултативен вътреклетъчен патоген, който е повсеместно разпределен в околната среда (Smith et al., 2019). Голямо разнообразие от животински видове могат да бъдат заразени с L. monocytogenes, включително бозайници, птици, риби и ракообразни (Наръчник на OIE за сухоземните животни от 2018 г.). Глава 3.9.6 - L. monocytogenes). Свинете например рядко развиват листериоза, когато са изложени на замърсен с L. monocytogenes фураж (Наръчник на OIE за сухоземните животни от 2018 г.). Глава 3.9.6 - L. monocytogenes), макар че те могат да се превърнат в носители на L. monocytogenes и така този патоген се предава на хората чрез производствената верига, и може да причини листериоза при човека (Felix et al., 2018). Спорадично в световен мащаб се съобщава за огнища на листериоза. В Южна Африка през 2017 г. листериозата е отнела живота на 193 пациенти, като източника на замърсяване е била свинска наденица с Listeria (Thomas et al., 2020). Във Франция е документирано огнище (32 случая, 10 смъртни случая) поради замърсяване с L. monocytogenes в свински продукти в 1999-2000 г. (Matle et al., 2020). В Съединените щати CDC докладва за огнище на инфекция с Listeria, свързана с продукти от свинско месо през 2018г. Замърсяването и преносът на L. monocytogenes по веригата за производство на храни представляват сериозна заплаха за общественото здраве и безопасността на храните и са огромен проблем за държавите по света.
Антимикробната резистентност също е важен въпрос за общественото здраве и един от най-важните приоритети на Световната здравна организация (СЗО). Нарастващото ниво на антимикробна резистентност е довело до по-висока заболеваемост и смъртност при пациентите и до увеличаване на разходите за здравеопазване през последните десетилетия. Мултирезистентният L. monocytogenes в готовите за консумация храни се счита за показател за нивата на общественото здраве, особено сред високорисковите групи. Силно препоръчително е да се повиши осведомеността относно разпоредбите за безопасност на храните, както и на употребата на лекарствата при хората и животните. Молекулярните методи като анализът на нуклеотидната последователност на L. monocytogenes е ефективен съвременен инструмент за генотипиране и анализ на филогенетичната връзка на видовете Listeria с други местни или глобални родове. Проучване, проведено в Съединените щати, съобщава за значително генетично сходство между щамовете на L. Monocytogenes, изолати от съдове за мляко с вирулентни щамове, изолирани от млечни продукти, които са свързани с огнища на болести, пренасяни чрез храна при хората.
В проучване на тема „Prevalence, Antibiogram and Genetic Characterization of Listeria monocytogenes from Food Products in Egypt“ на авторски колектив Eman E. Abdeen, Walid S. Mousa, Ola. H. Harb, Gehad A. Fath-Elbab, Mohammed Nooruzzaman, Ahmed Gaber, Walaa F. Alsanie и Ahmed Abdeen са изследвани известни и популярни готови за консумация храни като мляно месо, рибни ястия, млечни продукти и сладолед за наличие на тази патогенна бактерия. Провинция Менуфия на Египет е гъсто населена провинция, където хората консумират много популярни и разпространени в глобален мащаб готови за консумация храни като мляно месо, рибни ястия, млечни продукти и сладолед. Такива сурови, необработени термично или недообработени храни могат да бъдат потенциален източник на патогенни L. monocytogenes при хората. Това проучване описва вирулентността и антибиотичната резистентност на L. monocytogenes, открити в различни готови за консумация хранителни продукти от Египет. Освен това е извършен частичен анализ на нуклеотидната последователност на гена 16S rRNA на три изолата на L. monocytogenes, за да се покажат генетичните прилики между изолати от изследването и различни клонинги, разпространени в глобален мащаб, които имат потенциални последици за общественото здраве.