Н. ЛУКАНОВА, К. ЗАХАРИЕВА: НАУЧНА ИНФОРМАЦИЯ: Епидемиологичен анализ на инфлуенца А по птиците за периода септември ‒ декември 2023 г.
научен доклад на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ)
снимка:©Niteen Kokane photography – Grus grus (сив жерав)
РЕЗЮМЕ
В периода 2 септември – 1 декември 2023 г. 23 държави в Европа са докладвали за огнища и случаи на Високопатогенна инфлуенца А по птиците (HPAI съкр. на английски език), подтип (H5) при домашни (88) и диви (175) птици. В сравнение с предходни години, увеличаването на броя на откритите вируси на HPAI във водолюбивите птици е забавено, вероятно поради по-късното начало на есенната миграция на някои видове диви птици. Обикновените жерави са най-често засегнатият вид през този отчетен период, като случаи на смъртност са описани в няколко европейски страни.
Повечето докладвани огнища при домашни птици са били първични, след проникването на вируса чрез диви птици, с изключение на Унгария, където се наблюдават два клъстера, включващи вторично разпространение. Вирусите на HPAI, идентифицирани в Европа, принадлежат към единадесет различни генотипа, седем от които са нови. По отношение на бозайниците серологичното проучване, проведено във всички ферми за отглеждане на животни за ценни кожи във Финландия, показва 29 положителни ферми през този отчетен период. Дивите бозайници продължават да са засегнати най-много в Северна и Южна Америка, където за първи път е съобщено за по-нататъшно разпространение сред диви птици и бозайници в антарктическия регион. Към 1 декември 2023 г., Камбоджа е съобщила за три фатални случая и една тежка инфекция с вирус A(H5N1), клейд 2.3.2.1c при хора и една инфекция с A(H9N2) в Китай. Няма съобщения за инфекции при хора, свързани с откриването на инфлуенца по птиците във ферми, отглеждащи животни за ценни кожи във Финландия. Инфекциите при хора с инфлуенца А по птиците продължават да бъдат рядко явление.
Рискът от заразяване за населението в ЕС, с понастоящем циркулиращите по птиците в Европа вируси H5 клейд 2.3.4.4b остава нисък, а за хората, занимаващи се професионално или по друг начин изложени на заразени птици или бозайници (диви или опитомени) – от нисък до умерен. Тази оценка на риска взема предвид различните нива на експозиция.