Н. Луканова, К. Захариева: НАУЧНА ИНФОРМАЦИЯ: Епидемиологичен анализ на инфлуенца а по птиците за периода юли ‒ септември 2023 г.
на база научен доклад на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ)
снимка: ©The world through Dаmyan`s eyes – Larus ridibundus (речна чайка)
22.09.2023
РЕЗЮМЕ
В периода 24 юни – 1 септември 2023 г. 21 държави в Европа са докладвали за огнища и случаи на Високопатогенна инфлуенца А по птиците (HPAI съкр. на английски език), подтип (H5) при домашни (25 огнища) и диви (482) птици. Повечето от тези огнища на вируса на HPAI са групирани по протежение на крайбрежните ивици, с изключение на няколко огнища във вътрешността на страната. При домашните птици всички огнища на HPAI са първични и със спорадичен характер, като повечето от тях са в Обединеното кралство. При дивите птици, морските птици, които се размножават в колонии, продължават да са най-силно засегнати от вируса, но през следващите седмици на септември се очаква все по-голям брой случаи на откриване на вируса на HPAI при водолюбивите птици. Настоящата епидемия от високопатогенна инфлуенца при дивите птици надминава миналогодишната епизоотична обстановка, по отношение на общия брой на откритите HPAI вируси.
Вирусът A(H5N1) е идентифициран в 26 стопанства, отглеждащи животни за ценна кожа във Финландия. Засегнатите видове животни са: американска норка, червена и полярна лисица и енотовидно куче. Най-вероятният източник на проникване на вируса сред популациите животни, отглеждани за ценни кожи, е контактът им с чайките. Дивите бозайници продължават да бъдат засегнати в световен мащаб, като основно засегнати са червени лисици и различни видове тюлени.
По данни от последния епизоотичен доклад към 28 септември 2023 г., от Обединеното кралство са докладвани два случая с изолиране на вирус A(H5N1), клейд 2.3.4.4b при хора, три инфекции при хора с A(H5N6) и две - с A(H9N2) в Китай. Във Финландия не е съобщено за инфекция при хора от докладваните огнища във ферми, отглеждащи животни за ценни кожи. Също така от съобщените от Полша случаи на заразяване на котки с инфлуенца А вирус не са докладвани случаи при хора. Тези факти показват, че инфекциите при хора с Инфлуенца А по птиците продължават да бъдат рядко явление. Рискът от заразяване за населението в ЕС, с понастоящем циркулиращите по птиците в Европа вируси H5 клейд 2.3.4.4b остава нисък, а за хората, занимаващи се професионално или по друг начин изложени на заразени птици или бозайници (диви или опитомени) – рискът е нисък до умерен.
Целият материал можете да прочетете ТУК