Продукти за растителна защита и техните остатъци

Начало

НИКОЛАЙ СПАСОВ: ИНФОРМАЦИЯ: Годишен доклад за оценка на нивата на остатъци от пестициди в храните на европейския пазар през 2022 година

Съгласно законодателството на Европейския съюз (ЕС), Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ/EFSA) ежегодно предоставя годишен доклад за оценка на нивата на остатъци от пестициди в храните, присъстващи на европейския пазар.

Докладът на ЕС за 2022 г., относно остатъчните вещества от пестициди в храни предоставя преглед на дейностите по официалният контрол на тези вещества, извършван в държавите-членки на ЕС - Исландия и Норвегия. Този доклад обобщава резултатите както от координираната от ЕС програма за контрол (EU MACP), така и от националните програми за контрол (MANCP). Анализът на резултатите от всички докладващи държави е представен във формат за визуализация на данни, за да предостави на заинтересованите страни изчерпателен, лесно разбираем анализ на европейската ситуация. Заключенията и препоръките предоставят на мениджърите на риска инструмент за проектиране на бъдещи програми за мониторинг и вземане на подходящи решения за това към кои пестициди и хранителни продукти трябва да се насочат.

Докладът също така включва и резултатът от острата и хронична детерминистична оценка на риска за отделни вещества, както и консолидирането на методологията, въведена през 2021 г., касаеща вероятностната оценка на експозицията на отделни вещества. В тази методология, вероятностите за превишаване на базираните на здравето ориентировъчни стойности за пестициди (HBGV) са изчислени в различни субпопулации от европейски потребители за 193 пестицида (съответстващи на 199 активни вещества). Целта на тези изчисления е да предоставят на заинтересованите потребители, по-задълбочен анализ за рисковете от излагане на пестициди чрез храната и да докажат разликите между двете методологии (т.е. детерминистична и вероятностна).

При изпълнението на координираната от ЕС многогодишна програма за контрол (EU MACP), при която на случаен принцип са взети проби от най-консумираните хранителни продукти от европейските граждани, както е посочено в Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/601 на Комисията[1]. Контролът на тези продукти се разпределя в 3-годишен цикъл, така че на всеки 3 години едни и същи продукти да бъдат анализирани. В доклада е представена моментната ситуация за остатъците от пестициди, присъстващи в тези хранителни продукти през 2022 г., и е сравнена с 2019 г. и 2016 г.

 

[1] Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/601 на Комисията от 13 април 2021 година относно координирана многогодишна контролна програма на Съюза за 2022, 2023 и 2024 г. за гарантиране на спазването на максимално допустимите граници на остатъчни вещества от пестициди във и върху храни от растителен и животински произход и за оценка на експозицията на потребителите на тези пестицидни остатъци, (OB L 127, 14.4.2021, p. 29–41)

 

Целият материал можете да прочетете ТУК