НИКОЛАЙ СПАСОВ: ИНФОРМАЦИЯ: Искане за промяна на съществуващото максимално допустимо ниво на остатъчни вещества (MRL) за активното вещество флоникамид в пчелен мед
Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ) е получил заявление за промяна на съществуващото максимално ниво на остатъци от пестициди (MRL) за активното вещество (а.в.) флоникамид в пчелен мед.
Активното вещество флоникамид е пиридинов инсектицид използван за контрол на листи въшки, трипси и белокрилка при зеленчукови, овощни и зърнено-житни култури на полето и в оранжерии[1], който е одобрен за употреба като инсектицид на 1 септември 2010 г.
Настоящият MRL за а.в. флоникамид не е свързан с една конкретна добра селскостопанска практика (ДЗП), а е свързан със съществуващите употреби в култури, които могат да бъдат привлекателни за медоносните пчели, и които са потенциален източник на остатъци от а.в. флоникамид в пчелният мед.
Заявителят е установил, че най-неблагоприятната (критична) разрешена добра селскостопанска практика, при която а. в. флоникамид може да попадне в пчелният мед е употребата му на закрито при краставици/тиквички – три вегетационни приложения във фаза на растенията от 3-ти до 9-ти лист, с интервал между приложенията 7 дни.
Въз основа на този сценарий заявителят[2] е провел опити, вследствие на които е отправил искане за повишаване на съществуващия MRL за а.в. флоникамид в пчелен мед от 0,05 на 0,15 мг/кг от границата на количествено определяне (LOQ).
В подкрепа на текущото заявление за MRL, заявителят е представил четири независими изпитвания за остатъчни вещества от а.в. флоникамид, извършени в Северна (два опита) и Южна (два опита) Европа при полуполеви условия. Активното вещество е било приложено върху Фацелия (Phacelia tanacetifolia) с еднократно листно третиране преди цъфтежа. Пробите от пчелният мед са събрани от 13 до 22 дни след приложението на а.в. флоникамид, като получените остатъци в пчелният мед, определени като сума от а.в. флоникамид, TFNA (4-(трифлуорометил) пиридин-3-карбоксилна киселина) и TFNG (N-[4-(трифлуорометил) пиридин-3-карбонил] глицин), изразени като флоникамид, са съответно – за опитите в Северна Европа – 0,03 и 0,058 мг/кг, а за опитите в Южна Европа – 0,062 и 0,069 мг/кг.
Основният аргумент на заявителя за повишаване на съществуващия MRL е бил общото количество на приложеното а.в. (г/ха) върху културата използвана в опита, но без да се отчита дали при извършване на третиране с а.в. флоникамид на закрито, пчелите са били изложени на него.
Целият материал можете да прочетете ТУК