Продукти за растителна защита и техните остатъци

Начало

НИКОЛАЙ СПАСОВ: ИНФОРМАЦИЯ:Европейският парламент е наложил вето на предложението на ЕК за толериране на допустими отклонения в максимално допустимите нива на остатъчни вещества (MRLs)

за активното вещество тиаклоприд във или върху определени вносни храни

 

На 17 януари 2024 г., Европейският парламент (ЕП) е наложил вето на предложението на Европейската комисия (ЕК) за толериране на допустими отклонения в MRLs на активното вещество (а.в.) тиаклоприд[1] за около тридесет вносни хранителни продукта, въпреки че това активно вещество принадлежи към химичния клас на неоникотиноидите и е забранено за употреба в Европейския Съюз (ЕС) от 13 януари 2020[2] г.

През 2020 г., Европейската комисията е решила да не подновява одобрението на а.в. тиаклоприд, което се използва като инсектицид при много културни и фуражни растения, поради предполагаемото му вредното въздействие върху плодовитостта и неродените организми (токсична за репродукцията категория 1B) в съответствие с Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета[3], както и поради опасенията относно вероятното замърсяване на подпочвените води с канцерогенни метаболити. Освен това е възможно високата му токсичност за пчели и други опрашители да окажат вредно въздействие върху околната среда.

В отговор на предложението на ЕК за толериране на допустими отклонения в MRLs на активното вещество (а.в.) тиаклоприд, комисията по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните (Committee on the Environment, Public Health and Food Safety – ENVI) към ЕП е подала възражение, което е предоставено за преглед от евродепутатите.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] Активното вещество тиаклоприд по класификацията на Комитета за инсектицидна резистентност (The Insecticide resistance action committee - IRAC), спада към групата на „Агонисти на никотиновите рецептори на ацетилхолина (nAChR)“- група 4 А, Класификация по начин на действие на IRAC. Пестицидът принадлежи към химичния клас на неоникотиноидите и се характеризира с невротоксичен механизъм на действие.
[2] Регламент за изпълнение (ес) 2020/23 на Комисията от 13 януари 2020 година за неподновяване на одобрението на активното вещество тиаклоприд в съответствие с Регламент (ЕО) № 1107/2009 на Европейския парламент и на Съвета относно пускането на пазара на продукти за растителна защита и за изменение на приложението към Регламент за изпълнение (ЕС) № 540/2011 на Комисията, OJ L 8, 14.1.2020
[3] Регламент (ЕО) № 1272/2008 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2008 година относно класифицирането, етикетирането и опаковането на вещества и смеси, за изменение и за отмяна на директиви 67/548/ЕИО и 1999/45/ЕО и за изменение на Регламент (ЕО) № 1907/2006 (Текст от значение за ЕИП), OJ L 353, 31.12.2008