НИКОЛАЙ СПАСОВ: Категоризация на вредителя Fusarium pseudograminearum
Експертната група по здраве на растенията (Панел PLH) на Европейския орган по безопасност на храните (EFSA) е извършила категоризация на вредителя Fusarium pseudograminearum O’Donnell & T. Aoki (Nectriaceae: Fusarium) за територията на Европейския Съюз (ЕС).
Предходното наименование на F. pseudograminearum е било F. graminearum Schwabe Group 1, който е идентифициран за първи път в Австралия върху пшеница през 1983 г. При изготвянето на тази категоризация, Панелът PLH е взел предвид и наличната литература за F. graminearum, с цел по-точно заключение относно статуса на вредителя.
- pseudograminearum е почвен гъбен патоген, способен да причини заболяване, известно като Fusarium crown rot (FCR) по зърнени култури.
Този патоген е докладван в сухи и полусухи региони в Австралия, Нова Зеландия, Северна и Южна Америка (Аржентина, Канада, САЩ), Северна и Южна Африка (Алжир, Южна Африка и Тунис), Близкия изток и Азия (Азербайджан, Китай, Иран, Малайзия, Сирия, Ирак и Турция). В ЕС е докладван в Италия през 1994 г., а по-късно и в Испания върху твърда пшеница (Triticum turgidum subsp. durum), но остава известна несигурност по отношение на действителното разпространение на патогена в ЕС.
Патогенът не е включен в Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/2072 на Комисията[1].
Растенията, за които има данни, че са гостоприемници на F. pseudograminearum са: овес (Avena sp.), соя (Glycine max), ечемик (Hordeum sp.), италиански райграс (Lolium multiflorum) пасищен райграс (Lolium perenne), обикновена люцерна (Medicago sp.), просо (Panicum sp.), пшеница (Triticum spp.) и царевица (Zea mays) и следните диви плевели гостоприемници: Aegilops tauschii, Austrostipa aristiglumis, Bardeum geniculatum и Panicum virgatum.
Следните експериментални гостоприемници също са докладвани: рапица (Brassica napus), нахут (Cicer arietinum), ориз (Oryza sativa), ръж (Secale cereale), сорго (Sorghum sp.) и тритикале (Triticosecale rimpaui).
Въпреки че F. pseudograminearum се съобщава главно като причинител на FCR, той е отговорен и за големи епидемии от фузариоза по класа на пшеницата в Австралия, заболяване, което се счита за едно от основните заплахи за световното производство на пшеница. Тези епидемии могат да доведат до значителни икономически загуби в резултат на намаленото качество и количество на зърното, и чрез замърсяване на зърното с трихотеценови микотоксини.
Целият материал можете да прочетете ТУК