Здраве на растенията

Начало

НИКОЛАЙ СПАСОВ: Категоризация на вредителя Platypus apicalis

Експертната група по здраве на растенията (Панел PLH) на Европейския орган по безопасност на храните (EFSA) е извършила категоризация на вредителя Platypus apicalis (Coleoptera: Curculionidae: Platypodinae) за територията на Европейския Съюз (ЕС).

  1. apicalis е бръмбар „амброзия“ (бръмбарите „амброзия“ живеят в дървесината и не се хранят директно с растителна тъкан, вместо това както ларвите, така и възрастните се хранят със симбиотични гъби, които се пренасят от възрастните, когато пробиват тунели в растението гостоприемник).

В случая на P. apicalis, симбиотичната гъба е Sporothrix nothofagi Gadgil and Dick, 2004 (Ophiostomataceae), която към този момент се среща само в Нова Зеландия.

Жизненият цикъл на P. apicalis се състои от яйце, пет ларвни стадия, какавида и възрастно. P. apicalis прекарва почти целия си живот вътре в гостоприемника, било то живо, отсечено или паднало дърво. След завършване на своето развие, възрастните индивиди излизат от гостоприемника и летят в търсене на подходящи дървета гостоприемници за колонизация, чифтосване и възпроизводство.

Новопоявилите се мъжки откриват паднали, скоро отсечени или стресирани живи дървета, използвайки летливи химикали, освободени от стресираните тъкани на гостоприемника. Когато възрастен мъжки достигне гостоприемник, той освобождава агрегационен феромон, за да привлече други възрастни (мъжки и женски) към мястото.

Когато атакуват живи дървета, мъжките пробиват долните части на стъблото, където диаметърът често е между 6 cм и 15 cм, но P. apicalis може да атакува и дървета с по-голям диаметър, които са подложени на стрес.

Мъжките пробиват тунели с диаметър 2 мм, които достигат до беловината, като тунелът се разполага на границата между беловината и сърцевината. Мъжките и женските се чифтосват на входа на тунела и яйцата се снасят на малки партиди от четири до седем яйца в края на тунела.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК