Здраве на растенията

Начало

НИКОЛАЙ СПАСОВ: Оценка на риска при внос на дървени трупи от ясен от САЩ, третирани със сулфурил флуорид, с цел да се предотврати навлизането на Ясенов агрилус (Agrilus planipennis Fairmaire)

Европейската комисия представи на Експертната група по здраве на растенията (Панел PLH) на Европейския орган по безопасност на храните (EFSA) досие от Министерство на земеделието на САЩ (USDA), което е предложило използването на сулфурил флуорид за третиране на дървени трупи от ясен срещу вредителя Ясенов агрилус (Agrilus planipennis).

Фигура 1. Възрастен индивид на Ясеновия агрилус

След допълнително събрана информация от Службата за инспекция на здравето на животните и растенията (APHIS) към USDA, външни експерти и научна литература, Панел PLH е извършил количествена оценка на вероятността за отсъствие на A. planipennis, на две различни стоки, фумигирани със сулфурил флуорид: трупи от ясен с кора и трупи от ясен без кора.

Ясеновият агрилус е включен в приложение II към Регламент (ЕС) 2019/2072[1] като карантинен вредител за Съюза. Този вид нанася сериозни повреди по представители от род ясен, част от които се срещат и в нашата страна.Известно е, че този вид присъства в САЩ, поради което се прилагат специални изисквания при вноса на растения гостоприемници на A. planipennis от САЩ, включително дървесина от ясен (Fraxinus L.).

Приложение VII, точка 87 към Регламент 2019/2072 предвижда, че дървен материал, различен от дървесен чипс, дървесни частици, дървесни стърготини, талаш, дървесни отпадъци и дървен опаковъчен материал, могат да бъдат въведени само:

  • от райони, признати за свободни от planipennis; или
  • след отстраняване на кората и най-малко 2,5 см от беловината; или
  • след като дървеният материал е бил подложен на йонизиращо облъчване, до достигане на минимална доза от 1 kGy в дървесината.

Ясеновият агрилус, е с произход Източна Азия. Този вид е въведен в Северна Америка (САЩ и Канада) през 2002 г., а в Европа присъства от 2003 г. (Русия  от 2003 г. и Украйна от 2019 г.).

В Северна Америка жизненият цикъл на A. planipennis обикновено протича за 1 година, но в част от популациите често се наблюдава двугодишен цикъл на развитие.

Двугодишният жизнен цикъл на A. planipennis се наблюдава най-често при дървета с ниска плътност на ларвите или когато яйцеполагането се извършва в края на лятото, но могат да бъдат включени и други фактори, като ниски температури, защитни реакции на гостоприемника или ниски нива на хранителни вещества.

В Китай двугодишният цикъл се наблюдава в райони, където температурите се задържат под 0°C повече от 150 дни в годината.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/2072 на Комисията от 28 ноември 2019 година за установяване на еднакви условия за изпълнението на Регламент (ЕС) 2016/2031 на Европейския парламент и на Съвета за защитните мерки срещу вредителите по растенията, за отмяна на Регламент (ЕО) № 690/2008 на Комисията и за изменение на Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/2019 на Комисията, OJ L 319, 10.12.2019, p. 1–279