Здраве на растенията

Начало

НИКОЛАЙ СПАСОВ:ИНФОРМАЦИЯ: Комитетът на професионалните селскостопански организации - Обща конфедерация на земеделските кооперации (Copa и Cogeca) съобщават за притеснителни данни

относно броя на установени цитрусови плодове предназначени

за внос в Европейският съюз (ЕС), засегнати от вредители

 

Целият европейски сектор отглеждащ цитрусови плодове е обезпокоен вследствие на данните от европейските митници за периода от януари до август 2023 г., които показват 33 прихванати пратки с цитрусови плодове, с произход Южна Африка, с наличие на болестта черни петна по цитрусите (Phyllosticta citricarpa). Освен това са засечени и 4 пратки с наличието на цитрусов (портокалов) молец (Thaumatotibia leucotreta) в мандарини и грейпфрут, с произход Южна Африка и Израел. Тези вредители представляват значителен риск за европейското производство на цитрусови плодове, поради което от Copa и Cogeca смятат, че е необходимо предприемането на по-сериозни мерки за контрол.

Производителите са притеснени от последните данни за прихващанията на тези вредители, тъй като на територията на ЕС има около 600 000 хектара цитрусови насаждения, като икономиката на много региони зависи от веригата за доставки на цитрусови плодове.

Навлизането и евентуалното установяване на тези болести в ЕС би могло да доведе до катастрофални последици не само за производителите, но и би изложило на риск доставките на цитрусови плодове за потребителите.

За Рамон Арменгол, президент на Cogeca, ситуацията е ясна: „Ние подкрепяме свободната търговия, но не искаме да внасяме вредители в ЕС, които имат потенциала да унищожат всичките ни овощни градини. Европейската комисия въвежда мерки, целящи да насърчат прилагането на студена обработка за вноса на портокали, но това трябва да стане задължително за вноса на мандарини и грейпфрут, както препоръчва Европейския орган по безопасност на храните (EFSA)“.

За борбата с черни петна по цитрусите Рамон Арменгол е добавил: „Съжаляваме за някои мерки, които вече са въведени от ЕС, като например разрешаването на вноса на цитрусови плодове с наличието на болестта черни петна по цитрусите, които са предназначени за индустрията. Това е много рисковано и опасно, като се има предвид, че след като заразените цитруси са вече на територията на ЕС, нищо не може да предотврати тяхното по-нататъшно движение в европейският вътрешен пазар“.

Относно предприетата доброволна мярка от Южна Африка за спиране на износа за ЕС, след като е приключил сезона за износ, от Copa и Cogeca смятат, че тази мярка е безполезна, тъй като износителите нямат повече цитрусови плодове за превоз.

От организацията припомнят, че това е седмият път, в който от Южна Африка въвеждат тази мярка, която води до безполезни ефекти, както е било отчетено по-рано. Според организацията тази мярка е била прилагана единствено с цел да се избегнат по-строги действия от ЕС, поради което от Copa и Cogeca настояват да се предприемат бързи действия за защита на здравето на европейските растения.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК