Здраве на растенията

Начало

НИКОЛАЙ СПАСОВ:ИНФОРМАЦИЯ:Оценка на риска при внос на ябълка (Malus domestica) от Босна и Херцеговина на територията на Европейския Съюз (ЕС)

По искане на Европейската комисия, Експертната група по здраве на растенията (Панел PLH) на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ) е подготвила и предоставила оценки на риска за стоки, изброени в Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/2019 на Комисията[1], като „растения с висок риск, растителни продукти и други обекти“.

Тази научна оценка обхваща риска от въвеждане на растения с „гол корен“[2] от M. domestica, присадени върху подложки от M. domestica или дива ябълка (M. sylvestris), внос от Босна и Херцеговина, като се взема предвид наличната научна информация, включително техническата информация, предоставена от Босна и Херцеговина.

Към този момент има данни за 56 карантинни вредителя в ЕС, за които се съобщава, че използват M. domestica и/или M. sylvestris, като растения гостоприемници.

От тези 56 карантинни вредителя, само един неприятел Огнен (бактериен) пригор (Erwinia amylovora) отговаря на трите критерия за допълнителна оценка (вредителят присъства в Босна и Херцеговина; M. domestica и/или M. sylvestris са гостоприемници на неприятеля и един или повече жизнени етапа от развитието на неприятеля протичат по него), поради което е бил избран за по-нататъшна оценка.

За некарантинните вредители в ЕС, обикновено липсва информация относно вероятността за тяхното въвеждане, установяване, разпространение и въздействие.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК

 

[1] Регламент за изпълнение (ЕС) 2018/2019 на Комисията от 18 декември 2018 година за изготвяне на временен списък на високорискови растения, растителни продукти или други обекти по смисъла на член 42 от Регламент (ЕС) 2016/2031, както и списък на растения, за чието въвеждане в Съюза не се изискват фитосанитарни сертификати по смисъла на член 73 от посочения регламент,OJ L 323, 19.12.2018, стр.. 10–15
[2] Гол корен – растението не е поставено в саксия, вместо това през есента растението се взема от мястото на отглеждане, а почвата се отстранява от корените му.