Здраве на растенията

Начало

Николай Спасов: Категоризация на вирус A (PVA) (неевропейски изолати) по картофите за територията на Европейския съюз (ЕС)

 

Експертната група по здраве на растенията на Европейския орган по безопасност на храните (EFSA) е извършила категоризация на вирус A (неевропейски изолати) по картофите за територията на ЕС.

Картофеният вирус A е добре характеризиран вирус от рода Potexvirus, семейство Potyviridae. Предава се чрез вегетативно размножаване (клубени), а проведените експерименти показват, че този вирус би могъл да се предава и механично.

PVA изолатите, включително PVA-TamMV, се предават от няколко вида листни въшки (Hemiptera: Aphididae), включително черна бобова листна въшка (Aphis fabae), зеленоивичеста листна въшка (Macrosiphum euphorbiae), Metopolophium dirhodum, зелена прасковена листна въшка (Myzus persicae), която е широко разпространена в и извън ЕС, овесена листна въшка (Sitobion avenae) и Rhopalosiphum padi.

За откриване и идентифициране на PVА се използват ензимно-свързан имуносорбентен анализ (ELISA) и / или полимеразна верижна реакция в реално време (qPCR).

PVA се среща по целия свят, където се отглеждат картофи. Изолатите на PVA са разделени на две основни линии, PVA-I и PVA-II.

Поради липсата на специфични проучвания, към този момент има само ограничена информация за географското разпределение на PVA линиите. Отчетени са PVA-I изолати по целия свят, включително в ЕС (Финландия, Германия, Унгария, Холандия и Обединеното кралство), докато PVA-II изолатите са регистрирани само в ЕС. PVA-TamMV изолати са регистрирани единствено в Нова Зеландия.

За гостоприемници на PVA се считат следните видове: пипер (Capsicum spp.), култивиран тютюн (Nicotiana tabacum), картоф (Solanum tuberosum), а в литературата са описани и видовете: бегония (Begonia), петльов гребен (Celosia), слабонога (Impatiens) и черно куче грозде (Solanum nigrum), но е възможно да съществуват и други естествени гостоприемници. За основен гостоприемник на PVA-TamMV се счита тамарило (Solanum betaceum).

Неевропейските изолати на PVA, включително PVA-TamMV, могат да навлязат на територията на ЕС чрез растения за засаждане (клубени). Допълнителните пътища за навлизане включват: картофи за съхранение (т.е. клубени, предназначени за консумация или преработка), растения за засаждане и плодове на други гостоприемници.

Целият материал можете да прочетете ТУК: