Николай Спасов: Категоризация на вируса на листното завиване по картофите (неевропейски изолати)
В отговор на постъпило искане от Европейската комисия, Експертната група по здраве на растенията (Панел PLH ) на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ) извърши категоризация на неевропейските изолати на вируса на листното завиване по картофите (potato leafroll virus, PLRV) за територията на Европейския съюз (ЕС).
Наличната понастоящем информация за географското разпространение, биологията, епидемиологията, потенциалните пътища за навлизане, потенциалният допълнителен ефект и наличието на мерки за контрол относно неевропейските изолати на PLRV е оценена съобразно критериите за квалифициране, като потенциален карантинен вредител на ЕС. Тъй като, неевропейските изолати на PLRV не са представени в ЕС, те не отговарят на едно от условията да бъдат регламентирани като регулиран некарантинен вредител (regulated non-quarantine pest, RNQP) (присъствие в ЕС); в резултат на това, Панелът PHL е взел решение да не оценява другите RNQP критерии за тези изолати. Категоризацията е извършена, като са взети предвид две групи на PLRV изолатите: такива, свързани със заболяване на доматите Tomato yellow top disease (PLRV-TYTV), за които не се съобщава от ЕС и всички други изолати (наричани в становището PLRV) със световно разпространение. Изолатите на PLRV-TYTV могат потенциално да окажат допълнително въздействие върху настоящата ситуация в ЕС и следователно да отговарят на всички критерии, за да бъдат считани/характеризирани като потенциални карантинен вредител на Съюза. Всички останали неевропейски изолати на PLRV, ако бъдат въведени, не се очаква да имат допълнително въздействие, поради което няма да отговарят на този критерий, за да се считат като потенциален карантинен вредител на Съюза.
Вирусът на листното завиване е добре характеризиран вирус от рода Polerovirus, семейство Luteoviridae. Съществуват две групи изолати на PLRV: такива, свързани със заболяване на доматите Tomato yellow top disease (PLRV-TYTV), за които не се съобщава от ЕС и всички други изолати (наричани в становището PLRV) със световно разпространение.
Предава се чрез вегетативно размножаване (чрез клубени), а повечето от изолатите, включително PLRV-TYTV, могат да се предават от следните листни въшки принадлежащи към разред Полутвърдокрили (Hemiptera), семейство листни въшки (Aphididae): черна бобова листна въшка – Aphis fabae (Scopoli), памукова листна въшка – Aphis gossypii (Glover), зеленоивичеста листна въшка – Macrosiphum euphorbiae (Thomas) и зелена прасковена листна въшка – Myzus persicae (Sulzer).
За откриване и идентифициране на PLRV се използват ензимно-свързан имуносорбентен анализ (ELISA) и/или полимеразна верижна реакция в реално време (qPCR).
Изолатите на PLRV се срещат навсякъде, където се отглеждат картофи, включително много държави-членки на ЕС (Кипър, Франция, Германия, Гърция, Полша, Нидерландия, Испания и Обединеното кралство).