Здраве на растенията

Начало

Николай Спасов: Категоризация на вредителя Leucinodes pseudorbonalis

 

Експертната група по здраве на растенията на Европейския орган по безопасност на храните (EFSA) е извършила категоризация на Leucinodes pseudorbonalis Mally, Korycinska, Agassiz, Hall, Hodgetts & Nuss (Lepidoptera: Crambidae) за територията на Европейския Съюз (ЕС).

L. pseudorbonalis е олигофаг, който се храни с плодовете и листата на Solanum aethiopicum (етиопски патладжан) и S. melongena (патладжан).

Този вид се среща в Африка на юг от Сахара (Ангола, Либерия, Сенегал, Уганда) и към този момент няма данни да се среща на територията на ЕС.

За този вредител има списък на растенията, растителните продукти и други обекти, които са негови гостоприемници и, чието въвеждане в Съюза от някои трети държави е забранено (Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/2072 на Комисията, приложение VI).

L. pseudorbonalis снася свойте яйца поединично или на групи от долната страна на листата. Понякога новоизлюпените гъсеници се хранят със стъблата на растението, при което се наблюдава увяхване и загиване, а след това се преместват в плода, където пробиват тунели. В един патладжан може да има до 20 гъсеници.

Увреждането на плода при хранене често не се вижда веднага, тъй като входната дупка в плода обикновено е малка, а гъсениците блокират входния отвор със свойте екскременти. Входната рана позволява вторично увреждане на плода, вследстие от нападение на гъбни патогени.

Гъсениците излизат от вътрешността на плода единствено за да какавидират в почвата, оставяйки много по-голяма и очевидна изходна дупка в плода.

Възрастните летят само на кратки разстояния, обикновенно през тъмната част от денонощието.

В лабораторни условия е доказано, че оптималните условия за развитие на L. pseudorbonalis са 27°C и 85% относителна влажност. При тези условия възрастните молци живеят 4 дни, а съотношението мъжки към женски е 1:2. Една женска снасят средно по 123 яйца, като диапазонът е от 72 до 207. При благоприятни условия L. pseudorbonalis може да завърши своя жизнен цикъл за 28 дни.

Основният път за навлизане на L. pseudorbonalis на територията на ЕС е чрез международната търговия. Този вид може да бъде пренесен като яйце и гъсеница по растенията, в плодовете (гъсеница) и в почвата, прикрепена към корените на растенията гостоприемници (каавида).

Целият материал можете да прочетете ТУК