Николай Спасов: Категоризация на неевропейските фитоплазми по клубенообразуващи представители на род Solanum spp.
В отговор на постъпило от Европейската комисия искане, Експертната група по здраве на растенията (Панел PLH ) на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ), изготви категоризация за четири фитоплазми по клубенообразуващите представители на род Solanum spp., за които е известно, че се срещат само извън територията на Европейския съюз (ЕС) или имат ограничено присъствие в ЕС.
Тази категоризация обхваща следните фитоплазми: Candidatus Phytoplasma americanum, Ca. P. aurantifolia и свързаните с нея щамове, Ca. P. fragariae и свързаните с нея щамове и Ca. P. pruni и свързаните с нея щамове.
Фитоплазмите са облигатни паразити по растенията, принадлежащи към царство Бактерии (Bacteria), клас Mollicutes. Разглежданите фитоплазми са от род Candidatus Phytoplasma. В рамките на този род са описани няколко вида въз основа на техните 16S rRNA генни последователности.
Единственият вид от клубенообразуващите представители на род Solanum spp., за който се съобщава, че е гостоприемник на категоризираните в това становище фитоплазми е картоф (Solanum tuberosum), който е широко отглеждан в ЕС.
Възприемчивостта на S. tuberosum към Ca. P. americanum и Ca. P. fragariae“ и свързаните с нея щамове е ограничена, докато при Ca. P. aurantifolia и свързаните с нея щамове и Ca P. pruni и свързаните с нея щамове е широка, което увеличава възможните пътища за навлизане на тези фитоплазми на територията на ЕС.
Всички фитоплазми, разгледани в настоящата категоризация, се предават ефективно чрез вегетативно размножаване, но могат да бъдат предавани и от някои насекоми от разред полутвърдокрили (Hemiptera).
Векторните видове са ограничени само до няколко семейства в рамките на инфраразред Cicadomorpha (Cicadellidae), инфраразред Fulgoromorpha (Cixiidae) и подразред Sternorrhyncha (Psyllidae).
В рамките на едно семейство някои видове са известни като фитоплазмени вектори, докато други не са. Предаването на фитоплазмите в насекомите е устойчиво (т.е. веднъж заразени, насекомите остават заразни за цял живот).
Процесът на предаване на фитоплазмата се състои от:
придобиване на патогена по време на хранене със заразено растение;
латентен период в насекомото, през който фитоплазмата преминава бариерата в средните черва, размножава се в тялото на насекомото и колонизира слюнчените му жлези и;
инокулация на бактерията по време на хранене със здраво растение.
Към момента няма данни за трансовариално, поленово или семенно предаване на фитоплазмите.
Вектори на Ca. P. aurantifolia и свързаните с нея щамове, които са от значение за България са:
Orosius orientalis (среща се в Гърция, Португалия и Испания);
Austroagallia sinuata (среща се в Австрия, Белгия, България, Гърция, Унгария, Италия, Португалия, Румъния, Испания, Словакия и Великобритания);
Neoaliturus fenestratus (среща се в Австрия, Белгия, България, Чехия, Дания, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Нидерландия, Португалия, Румъния, Испания, Словакия);
Circulifer haematoceps (среща се във Франция, Гърция, Унгария, Италия, Румъния, Испания, Словакия).
Вектори на Ca. P. pruni и свързаните с нея щамове, които са от значение за България са:
Euscelis incisus: (среща се в Австрия, Белгия, България, Чехия, Дания, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Ирландия, Италия, Латвия, Литва, Нидерландия, Полша, Португалия, Румъния, Испания, Словакия, Словения, Швеция и Великобритания).
Macrosteles cristatus: (среща се в Австрия, Белгия, България, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Нидерландия, Полша, Румъния, Словакия, Швеция и Великобритания).
Macrosteles laevis: (среща се в Австрия, Белгия, България, Чехия, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Нидерландия, Полша, Румъния, Словакия, Швеция и Великобритания).
Откриването на фитоплазмите може да се осъществява чрез молекулярни методи:
полимеразна верижна реакция (PCR)
полимеразна верижна реакция в реално време (RT-PCR)
RT-PCR с включване на заключена нуклеинова киселина (LNA).
Не се очаква установяването на тези фитоплазми на територията на ЕС, да бъде ограничено от климатичните условия, стига те да са подходящи за растежа на гостоприемниците, които са широко разпространени на територията на ЕС.
Ако тези фитоплазми бъдат въведени в ЕС, това би имало негативно икономическо въздействие.
Всички категоризирани в това становище фитоплазми отговарят на критериите, оценени от ЕОБХ, за да се квалифицират като потенциални карантинни вредители за Съюза и не отговарят на всички критерии, за да се квалифицират като потенциални регулирани некарантинни вредители, тъй като не се срещат или не е известно, че са широко разпространени в ЕС.
Тези заключения са свързани с несигурност за фитоплазмите, за които информацията относно географското разпространение, биологията и епидемиологията е ограничена.
В резултат на това, за някои от тях категоризацията може да се промени при наличие на нови данни.
Други научни становища и актуална информация в областта на здравето на растенията, както и оценка на риска по цялата хранителна верига може да намерите на сайта на Центъра за оценка на риска по хранителната верига:http://corhv.government.bg/
Изготвил:
Николай Спасов, старши експерт
Дирекция „Оценка на риска по хранителната верига“, ЦОРХВ