Здраве на растенията

Начало

Николай Спасов: Научна информация за инвазивният чужд вид Artemisia princeps (корейски пелин) от семейство сложноцветни (Asteraceae)

Родът Artemisia (Asteraceae) се състои от повече от 500 вида, които са широко разпространени, предимно в Северното полукълбо. Повече от 20 вида Artemisia се считат за плевели, които са разпространени по целия свят.

През август 2011 г., в района на пристанището в Антверпен в Белгия се наблюдава вид Artemisia, който прилича на A. verlotiorum, но индивидите са цъфтели, два месеца по-рано от обичайното за този вид.

При по-внимателно проучване на популацията в пристанищната зона и друга популация на 750 м. от тях, растенията са били идентифицирани като видът Artemisia princeps, друг вид, с произход Азия (Далечния Изток). През следващите години този вид е регистриран на няколко места в Белгия и Нидерландия.

В региона на Европейската и Средиземноморска организация за растителна защита (EPPO), към този момент A. princeps се среща единствено в Белгия и Нидерландия. В световен мащаб този вид се среща в Китай, Япония и Корея, където е местен вид.

В Западна Европа местообитанията на A. princeps включват крайпътни зони, насипи, железопътни насипи и неравни терени, често в пристанищни райони, между 0 и 20 м. надморска височина.

В местния му ареал (Китай), A. princeps се среща по крайпътни райони, покрайнините на гори и речни брегове, както и по склонове и терени обрасли с храсти, между 100 и 1400 м. надморска височина.

В Азия A. princeps се използва за редица цели, включително за медицински цели и в кулинарията.

A. princeps може би е въведен в региона на EPPO, именно за тези цели или, тъй като видът се намира в близост до входни пунктове (пристанища), може да е въведен чрез търговията.

В местния му ареал A. princeps се счита за „вреден плевел“ в много региони на Югоизточна Азия, където може да доминира над останалите растения.

Artemisia princeps е коренищен многогодишен билков вид, който в Западна Европа започва да цъфти към края на август или началото на септември. В Белгия и Нидерландия е доказано, че видът образува големи моноспецифични насаждения и е способен да се разпространява чрез коренища и семена.

Към този момент няма конкретна информация за контрола на A. princeps, но тъй като видът има дълги коренища, всяка програма за контрол трябва да гарантира, че коренищата ще бъдат отстранени, за да се избегне повторното им израстване.


Източник:
1. European and Mediterranean Plant Protection Organization (EPPO), EPPO Alert List – Artemisia princeps (Asteraceae) – https://www.eppo.int/ACTIVITIES/plant_quarantine/alert_list_plants/artemisia_princeps
2. EPPO Global Database, Artemisia princeps in Western Europe – https://gd.eppo.int/reporting/article-6960

Снимков материал:
1. https://www.shopgrow.me/product/nerium-oleander-spain-566/
2. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Artemisia_princeps_2.JPG


Други научни становища и актуална информация в областта на здравето на растенията, както и оценка на риска по цялата хранителна верига може да намерите на сайта на Центъра за оценка на риска по хранителната верига: https://corhv.government.bg/

Изготвил:
Николай Спасов, главен експерт
Дирекция „Оценка на риска по хранителната верига“, ЦОРХВ
21.06.2021 г.