Николай Спасов: Оценка на риска при внос на цитруси Citrus L. от Израел за вредителя Thaumatotibia leucotreta при използването на системен подход
Европейската комисия е поискала от Експертната група по здраве на растенията (Панел PLH) на Европейския орган по безопасност на храните (ЕОБХ), да оцени досие от Израел, в което е описано прилагането на системен подход за намаляване на риска от навлизане на Thaumatotibia leucotreta (фалшив молец), разред Lepidoptera, семейство Tortricidae на територията на Европейския съюз (ЕС), чрез търговия с цитрусови плодове.
След събиране на допълнителни доказателства от службите за растителна защита на Израел и преглед на публикуваната научна литература, Панел PLH е изготвил оценка на вероятността за свобода от вредителя T. leucotreta по цитрусови плодове в точката на влизане в ЕС, като е взет предвид израелският системен подход.
T. leucotreta е карантинен вредител за Съюза, изброен в част А от приложение II към Регламент за изпълнение (ЕС) 2019/2072 на Комисията и е включен в списъкът с приоритетни вредители в ЕС (Делегиран регламент (ЕС) 2019/1702 на Комисията ).
Специфичните изисквания за внос са конкретизирани в приложение VII към Регламент за изпълнение на Комисията (ЕС) 2019/2072 относно плодовете на пипер (Capsicum), цитрусови (Citrus spp.) (различни от лимон – Citrus limon и лайм – C. aurantiifolia), праскова (Prunus persica) и нар (Punica granatum).
Други важни гостоприемници, като рязан цвят, трябва да имат фитосанитарен сертификат за въвеждането им в ЕС, както са изброени в приложение XI от същия регламент.
T. leucotreta е с произход Африка (на юг от Сахара) и е открит за първи път в Израел през 1984 г. върху макадамия.
Този вид е полифаг с широк спектър от растения гостоприемници. Понастоящем е известно, че видът се среща по 105 рода растения в 51 семейства, обхващащи над 130 различни растителни вида, а асортиментът гостоприемници включва както култивирани, така и диви видове.
В Африка, T. leucotreta е сериозен вредител по култури с голямо икономическо значение като авокадо, какао, кафе, цитрусови плодове, памук, гуава, царевица, манго и праскова.
T. leucotreta е поливолтинен вид насекомо, който може да развие от две до пет припокриващи се поколения годишно, в зависимост от температурата, наличната храна, фотопериода, влажността, географската ширина и ефекта на хищниците и болестите.