Здраве на растенията

Начало

Николай Спасов: Проследяване на разпространението и нападенията от корояди по иглолистните в България

 

Короядите са група дребни бръмбари, с късо кафяво или черно цилиндрично тяло, които нападат дърветата и издълбават ходове в стъблата и клоните. Короядите от подсемейство Scolytinae, разред твърдокрили (Coleoptera), семейство хоботници (Curculionidae) се хранят и размножават между кората и дървесината на различни дървесни видове.

Короядите играят важна роля в екологията на горите, тъй като ускоряват разлагането на мъртва и умираща дървесина, с което участват в обновяването на гората. Те често нападат дървета, които вече са отслабени от болести, суша, висока гъстота на гората или ветровали, ветроломи, снеговали, снеголоми, ледовали, ледоломи.

Повече от 20 вида се хранят с отслабени, умиращи или мъртви представители на семейство борови (Pinaceae), но някои корояди нападат и здрави дървета, като например корояда халкограф – (Pityogenes chalcographus).

При слаби нападения здравите дървета могат да се противопоставят на нападенията чрез отделянето на мъзга, смола или латекс, които представляват лепкава течност способна да обездвижи и задуши насекомите. Освобедените мъзга или смола са основните защитни средства за борба на боровите растения с нападенията от корояди.

Мъзга се нарича сокът, който се съдържа под кората на дърветата и се отделя при нараняването им. Представлява течност, която се придвижва в проводящата дървесна тъкан. Други течности, които се отделят от растенията, като латекс, смола и клей понякога също неправилно се наричат мъзга. Тя се състои основно от вода, минерални елементи, хранителни съставки, полизахариди и хормони.

Мъзгата на някои растения се събира и използва за консумация: мъзга от клен е основната съставка за кленовия сироп.
Освободената смола служи за запушване на дупки от бръмбари и механични рани. Смолите също така улавят насекомни вредители, което прави тяхното първоначално проникаване в дървото невъзможно. При условия на силно намножаване, короядите са способни да преборят защитните механизми на дървото.

Целият материал можете да прочетете ТУК: