Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

ПРОФ. Г.ГЕОРГИЕВ, Д-Р М. ВАСИЛЕВА, ЗООИНЖ. Д-Р Н.ЛУКАНОВА: НАУЧНА ИНФОРМАЦИЯ Генотип I на вируса на Африканската чума по свинете (АЧС) в Китай

 

Увод

Африканската чума по свинете е инфекциозна вирусна болест по домашните и дивите свине, която може да окаже сериозно въздействие върху съответната популация от животни (понякога до 100% смъртност), върху рентабилността на свиневъдството и може да доведе до продоволствена криза. Наложените рестрикции във връзка с болестта в рамките на Европейския съюз (ЕС) се отразяват пагубно на търговията и износа към трети държави. При поява на огнище на АЧС съществува риск вирусът да се разпространи между животновъдните обекти и в субпопулациите от диви свине. Разпространението на болестта може значително да засегне производителността на животновъдния сектор поради преки и косвени загуби.

Накратко история на разпространението

Африканската чума по свинете (АЧС) е открита от Монтгомъри в Кения през 1921 г. като ново заболяване, причиняващо висока смъртност при наскоро внесени европейски породи прасета. След десетилетия АЧС е наблюдавана в няколко държави на юг от Сахара.

Епидемия от АЧС в Европа от 60-те години на 20-и век е причинена от Генотип I на ASFV

Първата поява на АЧС извън африканския континент е в Португалия през 1957 г., близо до Лисабон, където огнище на АЧС (Генотип I на ASFV) причини смъртност при свинете около 100%. Три години по-късно, през 1960 г., след епидемиологично затишие, АЧС се появява отново в Португалия, като бързо се разпространява в целия Иберийски полуостров. Оттогава АЧС (Генотип I на ASFV) остава присъстваща инфекция в Испания и Португалия за повече от двадесет години, докато най-сетне се постига ликвидирането ѝ през 1994 г. в Португалия и 1995 г. в Испания, в резултат на големи усилия и икономически разходи.

През тези години на разпространение на АЧС на Иберийския полуостров няколко европейски и американски страни регистрираха огнища на АЧС, причинени главно от движение на замърсени месни продукти. Тези огнища вече са ликвидирани, освен на остров Сардиния, където болестта (Генотип I на ASFV) остава ендемична от 1978 г. до днес.

 

Целият материал можете да прочетете ТУК