Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

ПРОФ. Д-Р ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ, Д.В.М.Н. ЗООИНЖ. Д-Р НАДЕЖДА ЛУКАНОВА, ОНС: АКТУАЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЗАБОЛЯВАНЕТО АФРИКАНСКА ЧУМА ПО СВИНЕТЕ В ИТАЛИЯ, СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ И ЕВРОПА С БЪРЗА ОЦЕНКА НА РИСКА

 DOI 10.5281/zenodo.5896563

РЕЗЮМЕ

След като в началото на януари 2022 г., беше потвърдено заболяването Африканска чума по свинете (АЧС) при диви свине в континентална Италия (в северозападната област Овада в провинция Алесандрия), вече има и първо потвърдено огнище на АЧС при домашни свине в Северна Македония, в заден двор в с. Драмче (област Делчево), близо до българската граница. Както беше посочено и по-рано в наша информация,  това е първият случаи за АЧС в континентална Италия от Генотип II на вируса и е на около 800 km от най-близкия случай при диви свине в Германия. От докладите на Световната организация за здравеопазване на животните (OIE) продължава да се съобщава за чести огнища при домашни свине в Молдова, Румъния, Русия и Украйна. Вирусът на АЧС продължава да циркулира сред популацията от диви свине на територията на цяла Европа.

Както беше посочено по-горе, Италия съобщи за наличието на АЧС генотип II за първи път. Случаят е потвърден в труп на дива свиня в Северна Италия в област Овада, провинция Алесандрия (регион Пиемонт) в континентална Италия. Тъй като все още няма система за изискване на сертификати за продукти от животински произход от по-рано свободни райони, няма информация дали е имало скорошен внос. Въпреки това, като се има предвид, че са регистрирани случаи при домашни свине в региона, съгласно новите ограничения[1] на Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/605[2] на Комисията ще предотвратят по-нататъшен внос от този заразен регион. Същият регламент обхваща забраните, дерогациите и изискването за сертифициране от всеки регион, засегнат от АЧС, за изпращане на живи прасета или продукти от свински произход или свързани странични животински продукти до държави-членки на ЕС и трети страни. Генотип I на АЧС все още е ендемичен на италианския остров Сардиния от 1978 г. и в момента.

Рискът за България по отношение на заболяването АЧС остава ВИСОК поради повсеместното разпространение на заболяването в популацията на дивите свине у нас и в Европа, и особено тежката епидемиологична обстановка в съседна Румъния.

 

Научното становище можете да прочетете ТУК

 

[1] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/PDF/?uri=CELEX:32021R0687&from=BG

[2]https://www.bfsa.bg/userfiles/files/zabiznesa/StranJivProd/Implementation%20Regulation%202021_605_ASF.pdf