Здраве на животните и хуманно отношение към тях

Начало

ПРОФ. Д-Р ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ, Д.В.М.Н.: Оценка на риска от разпространение на АЧС в страните от Югоизточна Европа и определяне на основните рискови фактори за разпространение на на болестта

 

РЕЗЮМЕ

В становище на Европейският орган по безопасност на храните (ЕОБХ) е оценен потенциалът на заболяването АЧС и рискът от разпространението й в Югоизточна Европа. Оценката е поискана от Европейската комисия, за да се подкрепят усилията за контрол и предотвратяване на разпространението на болестта в региона. ЕОБХ оцени възможността за разпространение на АЧС сред девет страни, свободни от заболяването към момента на възлагането й: Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Гърция, Косово, Черна гора, Северна Македония, Сърбия и Словения.

Въз основа на събраната информация за потенциалните рискове (показатели) за всяка страна и съответните действащи регламенти на ЕС, прогнозната вероятност от разпространение на АЧС в РЗ в рамките на една година след появата му е оценено като много високо (от 66% до 100%).

Тази оценка беше определена след отчитане на големия брой показатели, присъстващи в повече от страните в регион на загриженост (РЗ) и ефектът, който тези показатели могат да имат върху разпространението на АЧС, особено тези, свързани със структурата на отрасъла свиневъдство, начина на отглеждане на домашни свине, наличието и плътността на популацията от дива свиня и редица социални фактори.

 

 

ЕОБХ заключава, че:

 

Подобряването на надзора, комуникацията и управлението на рисковете и сътрудничеството между институциите са от ключово значение за успеха на контрола при разпространението на АЧС в Европа.

Шансовете за разпространение на вируса на АЧС сред страните от РЗ на Югоизточна Европа,  свободни от заболяването АЧС (в края на 2018 г. – момента на възлагане) в рамките на една година от появата му са много високи (66-100%).

Въпреки това, шансовете АЧС да се разпространи на запад към други държави членки на ЕС в същия период, се определят като ниски, до много ниски (0-15%).

Мерките за контрол, които се прилагат в ЕС от 2014 г. следва да се съсредоточат върху ранното откриване на болестта, което е от ключово значение за успеха на по-нататъшното контролиране на разпространението вируса.

 

За подобряване на готовността на страните за посрещане на това предизвикателство EОБХ препоръчва:

 

  • Строг надзор на АЧС и засилен надзор върху дивите и домашните свине, което си остава най-ефективното средство за ранно откриване и по-успешен контрол на разпространението на африканската чума по свинете;
  • Мерки за ограничаване на достъпа на дивата свиня до храна и допълнително намаляване на броя на глиганите чрез лов;
  • Кампании за повишаване на осведомеността за АЧС на пътници, ловци, земеделски производители и т.н., за да се ограничи рискът от разпространение чрез движение на хора, както и да се подпомогне ранното откриване на признаците на болестта;
  • Комуникация и сътрудничество между националните органи и заинтересованите страни в подкрепа на кампании за повишаване на осведомеността;
  • Обучителни дейности за ветеринарните служители, други органи и ловци, за увеличаване на способността за ранно разпознаване и откриване на болни животни и за осъществяване на ефективен контрол.

 

Прочетете целия материал ТУК